Jaký pro mě byl rok 2016? Neskutečně překvapivý. Na začátku roku jsem si stanovila v knižní výzvě na Goodreads smělý cíl, že přečtu 52 knih – na každý týden jedna kniha. To jsem ještě netušila, co mi osud chystá za překvapení. Z dálky jsem obdivovala svou kamarádku Daramegan, která už měla knižní blog. Já jsem měla tyhle stránky z dob, kdy jsem se snažila dostat jakoukoli práci v nakladatelství (nesehnala jsem žádnou), a už nějaký pátek ležely ladem. Postupně jsem sbírala odvahu, až jsem jednoho dne zvedla telefon a všechno to na ni vychrlila. Daramegan mi vysvětlila, jak to chodí ve světě knižních blogerů, dala mi nějaké rady a tipy do začátku a poskytla mi zpětnou vazbu mých prvních recenzí. Kamarádka Kimberley Jackson mi pomohla upravit stránky a vysvětlila mi, jak je mám vůbec používat. Oběma mnohonásobně  děkuji.

Jako vůbec první jsem uveřejnila recenzi na román Kočár do neznáma. A neuvěřitelně milá a podporující zpětná vazba čtenářů mě nakopla a já jsem začala recenzovat, co mi přišlo pod ruku.

cc by flickr/Aubrey Topaz

cc by flickr/Aubrey Topaz

A pak přišel můj první recenzní výtisk. Postupně jsem navazovala další a další spolupráce, potkávala úžasné lidi a stala se redaktorkou serveru Chrudimka.cz. Stihla jsem i knižní veletrh v Ostravě a Svět knihy v Praze (můj první a zatím poslední velký výlet bez dcery, co jsem na mateřské). Musím říct, že čtení a zprostředkovávání mých dojmů prostřednictvím blogu, neustálé bitky s WordPressem a dodržování termínů (jakože mám nějaký jiný úkol, než uvařit oběd, uklidit kuchyň a celý den stavět komín) mě neskutečně naplňují a já jsem moc ráda, že můžu pro své čtenáře psát a e vytvářím také něco, co jde vidět (jídlo se sní, komín zbourá…maminky na mateřské vědí, o čem mluvím). A že se pár čtenářů našlo. 🙂

Už v listopadu jsem měla v plánu udělat malé shrnutí toho nejlepšího, co jsem letos četla a uveřejnit ho na konci prosince. Myslela jsem, že je to velmi originální nápad na článek. A vidíte, jsem stále nováčkem mezi blogery, protože jak je vidět, toto téma je tak tradiční a otřepané, že už snad nemůže přinést nic nového. Nicméně, já to mám napsáno jako poslední restík a chtěl jsem si to shrnout sama pro sebe.

cc by flickr/Gabriel Caparó

cc by flickr/Gabriel Caparó

Nakonec jsem přečetla pro mě neuvěřitelných 61 knih. Knižní výzvu jsem si tedy splnila. Některé knihy jsem četla mimo počitadlo Goodreads na tajňačku – jako například všechny Harry Pottery, než vyšel „osmý příběh“.

Původně jsem chtěla vybrat 5 nelepších knih. Ale to prostě nešlo. Rozhodla jsem se tedy pro 10 knih z různých kategorií (ráda čtu všechno a na střídačku), které ve mně něco zanechaly, ať už svým příběhem, nebo pocitem či dojmem, který jsem později měla a díky jedné už asi nikdy mít nepřestanu. Nebudu vám vypisovat anotace, k tomu tento článek neslouží. Ale název každé je linkem na příslušnou recenzi, pokud by vás zajímalo, co mě na knize zaujalo nejvíc. Nejedná se jen o letošní novinky, ale to nejlepší, co jsem letos četla.

Young Adult

  1. Jiskra v popelu
  2. Ódinovo dítě

Co dodat? Jsou vynikající, mají skvělý příběh, zpracování, jsou promyšlené a moc se mi líbí ústřední dvojice. V případě Jiskry milostný čtyřúhelník. A každá série je jiná.

Romantika

  1. Vážka v jantaru – beru jako sérii. Luxusní čtení, plným právem hit letošních Vánoc (usuzuji z toho, že mnoho knihkupectví mělo vyprodáno, když jsem sháněla mamce druhý díl).
  2. Léto s kovbojem – naprosto úžasný styl psaní, můj zamilovaný film doplněn o další rozměr a pro mě velké překvapení, že knihu miluji ještě víc
  3. Jak najít lásku – moje první Cecelia Ahern. Možná má lepší knihy, ale mě zasáhla i tahle.
  4. Bez pravidel

Thriller

  1. Hrob mé sestry
  2. Nejšťastnější dívka na světě

Tak trochu mimo žánry stojí Hrdinové ve člunuČas odejít – který mě zasáhl asi nejvíc a díky němu dávám denně dceři o jedno políbení navíc.

cc by flickr /Jan Fidler

cc by flickr /Jan Fidler

Nebudu vám psát seznam toho nejhoršího, co jsem četla, i když je mi jasné, že by měl článek větší návštěvnost (ach ta naše pověstná lehká škodolibost 🙂 ). To, že se kniha nelíbila mně, neznamená, že si nenajde jiné čtenáře, kteří jí nebudou nadšeni. A navíc se mi na konci roku nějak nechce vracet „k tomu špatnému“.

Byl to báječný rok, skvělá knižní jízda. Podle edičních plánů a toho, co pro nás chystají nakladatelství v roce 2017, se máme na co těšit. Všem vám přeji, aby byl pro vás rok 2017 úspěšný, šťastný a plný překvapení (těch dobrých).

cc by flickr/frankieleon

cc by flickr/frankieleon