Autor: Sabaa Tahirová
Rok vydání: 2016
Nakladatelství: Host
Počet stran: 448
Originální název: An Ember in the Ashes
Překlad: Petra Johana Poncarová

 

Jiskra v popeluSvé tělo a krev zaslibte Impériu. Srdce si však ponechejte. Sirotek bojující za svou rodinu. Voják bojující za svobodu. Jiskra v popelu je epická fantasy odehrávající se v brutálním světě podobném Římské říši.

 

„Jakkoli hrozné jsou denní nájezdy, ty noční jsou ještě horší. Během nočních nájezdů se děje to, u čeho si Impérium nepřeje mít svědky.“

 

Co vám mám napsat? Nemám slov. Což je pro recenzi docela problém. A co hůř, nemám ani poznámky, protože jsem se do knížky totálně začetla a zapomněla si je dělat. Takže asi tak. Jsem příběhu plná, musím ho rozdýchávat, koukat do blba, přemýšlet a těšit se na druhý díl, který ještě nevyšel ani v Americe. Knížka se čte sama a je dech beroucí.

Miluju objevování nového fantasy světa. A při čtení příběhu jsem se cítila tak trochu nad věcí. Říkala jsem si: „Jo jasně, jsou to trochu drsnější Bradavice, ale nic tak převratného na tom nevidím a s brutalitou Hry o trůny to nemá nic společného.“ Autorka mě převezla na celé čáře. Její svět je exotický a přináší pouštní písek, horké slunce a vášeň. Je i brutální, i když jiným způsobem. Když jsem si myslela, že vím, kam se příběh ubírá, zůstala jsem překvapená. Každá další kapitola gradovala a kniha byla čím dál víc napínavější. Místy jsem ji musela odložit a projít se po pokoji…nebo mrknout po očku o pár stránek dál, protože jsem napětí už nedokázala vydržet…a to já NIKDY nedělám…normálně.

 

„Zabilas mou matku, která měla lví srdce, a mou sestru, která se smála, jako když padá déšť, a mého otce, který uměl zachytit skutečnost několika tahy pera. Tys mi je vzala. Sprovodilas je ze světa.“

 

Splynula jsem s postavami. A společně s nimi jsem se procházela Šerosrázskou akademií, ulicemi Serry a katakombami. Sabaa Tahirová povýšila milostný trojúhelník na novou úroveň. Přidala čtvrtou postavu, vytvořila čtyřúhelník a mi dokonale popletla hlavu. Hlava chtěla jedno párování, srdce jiné. Asi tak jako postavy v knize. Téměř všechny postavy jsem si oblíbila. A to nejen ty hlavní, ale spoustu vedlejších. Jmenovat nebudu, jsem slaboch a bylo by vám jasné, kdo je klaďas a kdo záporák. I když jsem celou dobu doufala, že jedna postava bude tak trochu Severus.

Doporučuji milovníkům fantasy, antiky, akce, romantiky, dystopií a všem, kteří mají rádi silný příběh. Navíc knížka obsahuje mé oblíbené mapky – Impéria i akademie – a jako bonus je v nádherných netradičních barvách s bombasticky tyrkysově modrou vlastní záložkou.

 

megaknihyDěkuji internetovému knihkupectví Megaknihy.cz  za poskytnutí recenzního výtisku. Pokud si chcete knihu koupit, můžete tak učinit zde.

 

Díky moc,

Channach

 

Aby vám žádná nová recenze neutekla, sledujte stránky Channach na Facebooku.