Autor: Jan Bauer
Rok vydání: 2016
Nakladatelství: MOBA
Počet stran: 222

Záhady českých dějin II.„V této knize se zkušenému autorovi literatury faktu podařilo znovu uplatnit svoji metodu, v níž kombinuje shrnutí zjištěných faktů záznamů z historických pramenů s vlastní analýzou tématu – to vše podepřené uměním dívat se na téma nezaujatým pohledem a schopností nacházet originální závěry a rozuzlení.“

 

Ze začátku jsem měla tak trochu problém se začíst. Literatura faktu není románek o tom, kterak chudý synek sličnou pannu získal. Nicméně jsem se po pár stránkách zorientovala a musím říct – klobouk dolů před autorem. Jan Bauer propojil tuny historických pramenů různého charakteru v jeden celek a jeho myšlení je bezpochyby nadrámcové. Pospojoval fakta, která k sobě zdánlivě nejdou dohromady.

Strašný Hercynský les – Jedná se o záhadu první a tudíž pro mě trochu v nevýhodě právě onou zmiňovanou orientací. Když mi ale došlo, o čem autor vlastně píše, probudila se ve mně národní hrdost nad inteligencí našich dávných předků a také tím, jak hluboko naše dějiny vlastně stahají.

Uctívači hlav a upíři – Dozvěděla jsem se věci, o kterých jsem neměla ponětí a navíc, pro mě už velice příjemným vypravěčským jazykem.

Sídlil Marobud na Zvíkově? – Zahanbeně musím přiznat, že jsem si chtěla nejdříve „vygůglit“, kdo to Marobud vůbec byl. Nebylo ale třeba, autor vše objasnil a musím říct, že tahle záhada se mi četla velice hezky.

Tajemství praotce Čecha – Jako milovnice Jiráskových Starých pověstí českých jsem se na tuhle záhadu speciálně těšila. A z objevů Jana Bauera jsem zůstala smutná. Nevědomost je přece jen sladká…

Kníže povolaný od pluhu – Záhada velice pěkně navazuje na předchozí. A dočtete se zde o rituální souloži v první vyorané brázdě…to je pro mě tedy novinka.

Jak to bylo s Horymírem – Chudák Hájek. Autoru literatury faktu se zřejmě kronika nelíbí. Mně ovšem přijde, že byl jedním z prvních autorů píšících fikci na faktických základech. Chudák jeden nepochopený.

Hledání Metodějova hrobu – Opáčko stavebních slohů a novinky ze zeměpisu. Autor odkrývá velice zajímavé a odvážné teorie.

Atentát na svatého Václava – Tahle záhada mě bavila asi nejvíc. Zajímavé téma. Výborný vypravěčský jazyk. Na svatého Václava nyní pohlížím novým, ještě lepším, pohledem.

Znojemská galerie Přemyslovců – Poutavé čtení, které skýtá mimo jiné pohled na prapočátek rozdělení krajů a odpověď na otázku vzniku nástupnictví.

Proč se města stěhovala – Pro mě naprosto nové a zajímavé informace.

Přízrak bezhlavého templáře – S templáři se v románech a filmových zpracováních roztrhl pytel. Jsem ráda, že jsem si konečně přečetla nějakou historickou pravdu o tomto řádu.

Zradil hejtman Čapek u Lipan? – Na vojenské taktiky mě moc neužije. Ale moc mě bavil popis situace kolem a důsledky války pro prostý lid.

Co objevili alchymisté – Alchymicko-historická pohádka na závěr.

Doporučuji všem milovníkům literatury faktu, historie, záhadologům a vlastencům. Také všem ostatním, kteří se chtějí vzdělat formou hry, neboť tato „zábavná učebnice dějepisu a zeměpisu“ jim v tomto určitě otevře nové obzory. Povinně by po knížce měli sáhnout učitelé dějepisu, aby její moudra, souvislosti, pozadí a úryvky mohli přednést žákům namísto suchých jmen a letopočtů.

 

Moba

 

Děkuji nakladatelství MOBA za poskytnutí recenzního výtisku. Pokud si chcete knihu koupit, můžete tak učinit zde.

 

Díky,

Channach