Autor: Jaromíra Kolárová
Rok vydání: 1992
Nakladatelství: Futura
Počet stran: 142

Léto s kovbojemPříběh netřeba nikomu představovat. Pokud snad ano, nechť si dotyční doplní mezeru ve vzdělání, možno sáhnout i po Babičce. A přeci jen: filmové úžasné letní bláznovství s Danielou Kolářovou a Jaromírem Hanzlíkem v hlavních rolích. Velice zdatně jim sekunduje Oldřich Vízner.

 

„Je léto, plné léto, léto k zbláznění. Slunce sežehlo rosu, vyblýskalo zeleň, zapálilo kohoutky a smolničky, vybílilo paprsky kopretin a zlatě plane v mochnách a v pryskyřnících, v motýlcích štírovníků.“

 

Nevěřím, že tato kniha je vlastně přepsaný film. A přeci. Poprvé vyšla v roce 1979, zatímco film spatřil světlo světa (nebo spíše kin) v roce 1976. Kniha je nádherná. Malebná, psaná voňavým jazykem. Mazlila jsem se s každou větou, každým slovem, abych si příběh vychutnala a nic mi neuteklo. A byla jsem nešťastná, že mi stránky utíkají před očima až moc rychle.

bench-801727_1920

Před lety jsem četla Jak vytrhnout velrybě stoličku a byla jsem zklamaná, když jsem při čtení knihy nenarazila na nic nového a spíše jsem postrádala umění Tomáše Holého. Tentokrát se žádné déjà vu nekonalo. Kniha mne naprosto uchvátila svým vyprávěním, charakterovou studií, přidanými scénami, vysvětlením některých okamžiků a příběhem samotným.

 

„Měsíc – studený patron ničemu nerozumí, mrhá vypůjčeným světlem a bere tmě bosé nohy, pavučinku v šípkovém keři, pohozené brýle.“

 

Zůstala jsem krapítek šokovaná nad samozřejmostí, s jakou autorka zasazuje do děje dnešní tabu, jako jsou kouření s dětmi v autě či odhazování odpadků po okolí…jo jasně, papír v lese nikoho nezabije, stejně tak jako banánová slupka v rybníce. Tenkrát to moc nehrotili. A poznamenat to musím, protože je to jediná poznámka, kterou jsem si při čtení knihy udělala. Tak jsem byla do děje ponořená.

cows-cow-203460_1920

Je to nádherné. Je to báječné. Určitě si ji přibalte s sebou na dovolenou. A pokud máte rádi film, tak tím tuplem. Nechte se unášet létem, smíchem a holubím pírkem.