Rok vydání: 2019
Nakladatelství: Baronet
Počet stran:
437
Původní název: As You Wish
Překlad: Daniela Čermáková

 

cc by Baronet

Jednoho osudného léta se tři velice odlišné ženy ocitnou v městečku Summer Hill ve Virginii a zjistí, že mají společného mnohem víc, než si zpočátku uvědomovaly…

První manželství šedesátnice Olivie bylo dlouhé a nešťastné, ovšem nyní se znovu vdala a s radostí se pouští do života s mužem, jehož vždy milovala – i když se znovu našli až po letech.

Čtyřicátnice Kathy je provdaná za pohledného a úspěšného obchodníka. Jejich manželství by bylo pohádkovou romancí nebýt jednoho jediného problému: on je vášnivě zamilovaný do někoho jiného!

Elise, které je něco přes dvacet, také uvízla v problematickém svazku, s mužem, jehož jí vybrali její bohatí rodiče. Nyní, když jeho milenka otěhotněla, je zřejmě ochotný přijmout drastická opatření, aby se Elise zbavil.

Ačkoliv všechny tři skončí v kouzelném domě z různých důvodů, netrvá dlouho a začnou si svěřovat svá přání a sny. A když dostanou životní příležitost – šanci změnit chyby své minulosti – všechny tři objeví, co se může stát, když se sny doopravdy splní.

„Je mi pětadvacet a už je ze mě klišé.“

Když jsem v edičním plánu nakladatelství Baronet narazila na knihu Jude Deveraux, nemohla jsem odolat. Právě Jude patřila k mé svaté trojici na základce – Lenka Lanczová, Julie Garwood a Jude Deveraux. Zbožňovala jsem její knihy s Montgomeryovými jako horaly, zamilovala jsem si také sérii z divokého západu – Podvržená dáma apod., pokud si dobře vzpomínám. Později jsem četla ještě jiné, ale ty se mi upřímně tolik nelíbily. Tady jsem měla zase pocit, že je to stará dobrá Jude.

Otevírala jsem Splněné sny s velkým napětím a z počátku jsem se v ději trochu ztrácela, jako bych přišla na večírek a zábava už byla v plném proudu. Až později jsem se dozvěděla, že kniha je třetím dílem série, která vychází od roku 2005. Nicméně, knihy nejsou až tolik provázané, šlo jen o postavy, o kterých se v knize mluvilo, ale nevystupovali v ní a pro mě překvapivé závěrečné nadpřirozeno. Kniha má na čtenáře působit, jako by skočil do rozjetého vlaku, protože osoby, které se v kouzelném domě setkají už mají být uprostřed svých životních poutí, lásek a omylů.

cc by flickr/Gabriel Caparó

Málem jsem se nedostala přes úvodní část, kde se o příběhu spíš mluví, než prožívá. A to by byla škoda, protože mě vyprávění pohladilo po duši. Kniha byla jiná, než jsem čekala, přesto je to Jude Deveraux – zábavný a nesmírně sexy styl, zajímavý, ne úplně předvídatelný příběh. A když má člověk na kontě tolik knih jako Jude, občas asi potřebuje změnu.

„Omlouvám se, že vás ruším,“ prohlásila Kathy svým nejsladším tónem a na špičce prstu zvedla náramek. „Tohle sis nechala na podlaze otcovy kanceláře, když jsi tam šukala s Larrym. Víš, možná bych ti to neměla říkat, ale myslím, že by sis měla nechat zkontrolovat to znamínko na levé části zadku. Mohlo by být zhoubné.“

Na knihách Jude Deveraux se mi moc líbí, že jejími hrdinkami jsou velmi silné ženy. Dodnes, asi po patnácti letech, si pamatuji postavu jménem Nicole právě z jedné trilogie z období osidlování západní Ameriky. Tady tomu nebylo jinak. Olivia byla lehce autorčinou Mary Sue, ale možná mi to tak jen připadalo, protože pro mě bylo nejtěžší se do ní kvůli věkovému rozdílu vcítit. Nejvíc mě bavila Kathy a uvítala bych, kdyby byla v knize mnohem víc než Ray. Ale to už by počet stránek pravděpodobně přesáhl únosnou mez. Ovšem mně osobně by to nevadilo. Já ji slupla opět za dva dny. 🙂

Kniha mě vzala na dovolenou, vyčistila jsem si hlavu. Nešlo jen o romantiku, a už vůbec tím nemyslím, že by byla naivní nebo by se o ní nemuselo přemýšlet. Ale jako pracující matce dvou dětí mi by se mi taková terapeutická víkendová dámská jízda hodila. Prostřednictvím knihy jsem si to doopravdy užila. Jako bych tam byla s nimi. A vůbec nevadilo, že bylo třičtvrtě na jedenáct večer a na varnou desku mi z hrnce přetékal horký a lepkavý bezový sirup. Prostě jsem měla dovču.

cc by flickr/Kevin Dooley

Závěrečné nadpřirozené cestování v čase, které můžu prozradit, protože je společným znakem této série, mě překvapilo. Sice se mi nelíbil způsob, jak autorka ohýbá pravidla, aby jí příběh fungoval, ale ne každý čtenář romantiky jest zapáleným fanouškem sci-fi. Tudíž předpokládám, že většině lidí to vadit nebude. Když to vezmu kolem a kolem, do příběhu to sedlo a o tom to je.

Určitě doporučuji Splněné sny jako ideální prázdninovou četbu k vodě, na dovolenou nebo jen tak všem romantickým duším. Jude prostě umí.

Jude Deveraux (1947), vlastním jménem Jude Gilliam White, pochází z Fairdale, Kentucky. Vystudovala na Murray State University, Kentucky, kde získala titul bakaláře umění. Než se začala plně věnovat literární kariéře, byla učitelkou na základní škole. Vdala se za Claudea Whitea (odtud její druhé jméno), ale jejich manželství trvalo pouhé čtyři roky. Jejím druhým manželem byl Clause Montassir, s nímž adoptovala malého Sama, který však v roce 2005 zahynul při dopravní nehodě, a Deveraux se opět rozvedla. Nyní žije střídavě se v Severní Karolíně a ve svém domě v Itálii, kam se uchyluje při psaní nových knih.
První její kniha byla publikována v roce 1977, ale proslavil ji až cyklus o rodu Montgomeryů, který však čtenáři znají spíše pod názvem Sametový cyklus, a který začíná románem Sametový slib. K dnešnímu dni má na svém kontě již přes padesát romantických příběhů přeložených do více než třiceti jazyků, v nichž obvykle dominují silné a schopné ženy a jejich intenzivní milostné vztahy. V mnoha románech figurují potomci rodu Montgomeryů, jejichž osudy autorka sleduje na různých kontinentech a v různých historických obdobích.
Jude Deveraux zcela jistě patří mezi nejlepší autorky romantické, obzvláště historické, literatury. (cc Baronet)

www.jude-deveraux.com

Děkuji nakladatelství Baronet za poskytnutí recenzního výtisku. Pokud vás kniha zaujala, můžete si ji objednat na tomto odkazu.