„Seriál na motivy epického fantasy eposu Píseň ledu a ohně odehrávajícího se ve světě temného středověku, mezi statečnými rytíři, mocnými čaroději, draky, zlovlky a čarostromy.
Lord Stark je povolán na jih, kde ho král Robert pověří úřadem pobočníka vladaře. Starkova rodina je brzy rozdělena. V exilu ve Svobodných městech za mořem dospěla dědička šíleného krále. A na severu, tam za Zdí, se mezitím houfují mrtvé armády, které vyčkávají na konec léta a nadvládu dlouhé zimy. Příběh zrady a ambicí, lásky, čar a kouzel může začít. Zima přichází!“

Je to tady! Po měsících čekání nastal onen inkriminovaný 24. duben 2016 a s ním i 6. série Her o trůny. Já osobně jsem pro zavedení nové pranostiky: „Na svatého Jiří, vylézají Lannisteři a štíři.“ Tak bacha na ně.

cc by flikr/ GOTsfile

cc by flikr/ GOTsfile

Hra o trůny je fenomén. Nejúspěšnější seriál všech dob. Vážně, je zapsán v Guinnesově knize rekordů jako absolutní rekordman mezi stahovanými seriály. Natáčení probíhá od Španělska po severské země Evropy. Točí několik různých režisérů a štábů. Celý svět zachvátilo GoT šílenství. Výjimkou není ani další veleúspěšný seriál The Big Bang Theory, který této seriálové události věnoval svou nejnovější epizodu. A že byla dobrá.

Myslím, že nemá smysl se obšírně zmiňovat o obsahu. Pokud jste o Hrách o trůny ještě nikdy od nikoho neslyšeli, pravděpodobně jste byli v kómatu, žili v jeskyni či na pustém ostrově nebo jste slepí a hluší a neumíte číst. Myslím, že v současné době se vyskytují pouze tři typy lidí:

  1. Lidi, co seriál viděli a milují. Tito se dále dělí na:
    1. Ty, co četli Píseň ledu a ohně a záhadně se usmívají, popřípadě natáčí reakce svých známých na díly jako „Rudá svatba“. (ale i na ty se pomalu vaří voda, protože tvůrci seriálu se od knižní předlohy odklánějí čím dál víc)
    2. Ty, co nečetli a nemají absolutní šajn, co bude následovat.
  2. Lidi, co seriál viděli a raději přestali hrůzou a znechucením koukat.
  3. Lidi, co o něm slyšeli a tento žánr je vůbec neláká.
cc by flikr/ Peter Pham

cc by flikr/ Peter Pham

Pátá série byla dost kontroverzní. Scénáristi se tak trochu odklánějí od knižní předlohy, protože jim prostě dochází knižní předloha. A George R. R. Martin (Rojvol Raddle?) situaci neřeší a raději žaluje stahovače torrentů v Německu a kdoví kde. Nicméně takřka sedm dílů páté série bylo poněkud nudných a zbytek zase až moc šokující. Přichází spoilery, i když se budu snažit snížit dopad: Opravdu bylo nutné znásilnit jednu z nejoblíbenějších postav? (I když v mistrovsky natočené scéně.) O upálení vlastního dítěte ani nemluvím…zvlášť, když se jedná o naprosto nelogické rozhodnutí postavy, která dělá vše pro rodinu a potomky. Teda v knize. A vrcholem bylo pobodání snad nejoblíbenější mužské postavy stylem „na Caesara“. („I ty, Brute?“) Naopak maximální byla bitva s chodícími zmrzlinami, Tyrionovo shledání s Daenerys (že by se KONEČNĚ vydali směrem Západozemí?)

Konec posledního dílu série byl jeden velký cliffhanger, ale já si říkám, že někdo musel přežít. Jinak netuším, o čem by nová série byla. Ale v představování nových postav místo věnování se těm starým je George R. R. Martin mistr, takže kdo ví. Jedno přece jen vím. Špicluju internet, takže vím, kdo se účastnil natáčení. Naštěstí, protože jsem zastáncem teorie, že R + L = J. Totálně. A naštvalo by mě, kdyby se to všichni nedozvěděli. Jen čekám, kterého dráčka dostane. Taky se ke mně doneslo, že tahle série bude pro Sansu veliká. To je pro mě, fanouška Sansy, špatná zpráva. Všichni víme, jak končí Starkové, kterým se začne dařit.

cc by flikr/ twipzdeeauxilia

cc by flikr/ twipzdeeauxilia

A moje naděje na nadcházející sérii? Že to mí favoriti přežijí, jiní, že porazí na dveře již ťukající zubatou. Kdo by přežít nemusel? Ramsey, určitě Ramsey by měl dostat co proto a doufám, že Malíček, ten mi pije krev už od Nedovy zrady. A Theona by taky mohl někdo vytrhnout z jeho utrpení. Doufám, že aspoň Jon Snow a Sansa by se mohli spojit. Nebo alespoň Brienne by mohla Sansu najít. Bran by se měl vyhrabat zpod stromu a Tyrion by měl opět stát Daenerys po boku.  Uvidíme. Neskutečně se těším.