cc by Goodreads

cc by Goodreads

Autor: Kiera Cassová
Rok vydání: 2012
Nakladatelství: CooBoo

Počet stran: 287
Originální název: The Selection
Překlad: Jana Montorio Doležalová

Pro třicet pět dívek je Selekce životní šancí. Příležitostí k útěku od života, který jim byl určen od narození. Možností být obklopena světem třpytivých šatů a drahocenných šperků. Možností žít v paláci a bojovat o srdce prince Maxona.
Ale pro Americeu Singerovou je Selekce noční můrou. Znamená pro ni točit se zády ke své tajné lásce Aspenovi, který je o kastu níž než ona. Odejít z domova a vstoupit do nelítostné soutěže o korunu se jí nechce.
Pak America potká prince Maxona. Postupně začne zpochybňovat všechny plány, které si předsevzala – a uvědomí si, že život, o kterém vždycky snila, si už nedokáže představit.

 

„35 dívek. 1 princ. Životní šance.“

 

Už dlouho jsem nebyla z knihy tak zklamaná. Inu, není všechno zlato, co se třpytí. Nádherná obálka, skvělá anotace…a to je asi tak všechno. Skoro to vypadá, že na knize samotné si dali záležet všichni, až na autorku samotnou. Jako by pustila do tisku první verzi bez revizí. Koktejl Hunger Games a historického románku… Naprosto promarněný potenciál. Nachystaná půda pro skvělé zápletky, které nikdo nezasel a tudíž ani nesklidil. Skvělý nápad, ale bohužel tak na jednu knihu…jenže kdysi dávno někdo rozhodl, že tento typ knih by měl mít alespoň dvě pokračování.

cc by flikr/Sarah Buckley

cc by flikr/Sarah Buckley

A tak se velice dobré a čtivé pasáže střídají s chvílemi, kdy převracím oči a snažím se nahlas nekomentovat. Zápletky jsou naprosto předvídatelné. Bohužel i hlavní dějová linka. Jsem hrozně smutná, že problém Aspena v paláci, co jsem uhodla hned na začátku, a myslela, že ho budu muset překousnout v první knize, abych si mohla užít další díly, byl nakonec hlavní problém celé trilogie…a ještě k tomu násilně vyřešený. Deus ex machina hadr fakt. Nechci nikoho spoilerovat, tak napíšu jen „To jako fakt?“ Stejně tak záhadu kradených knih a kdo patří k rebelům…

Velice slabá hlavní hrdinka. Taková Mary Sue. Dle mého názoru: „Och, já jsem tak dokonalá a perfektní a vůbec si to neuvědomuju. Můj stát je sice na pokraji páté světové války a taky občanské války, ale mým největším problémem je to, jestli miluju prince nebo fešáka vojáka. A když už vím, koho miluju, přece mu to neřeknu jako první!“ Proboha někdo ji už propleskněte. Postava Americy by potřebovala hodně práce a další rovinu, aby nepůsobila tak ploše a nudně.

 

„Vím, že to zní drsně, ale tuhle soutěž nemůžete brát na lehkou váhu.“

 

Princ Maxon…na něm bylo gigantické maximálně jeho jméno. Kniha sice patří do kategorie Young Adult, ale ani puberťačky nemůžou “slintat” nad takovým ňoumou, který v životě nepolíbil holku a jehož polibky jsou tak „něžné a laskavé“. A vůbec nechápu, jak mohl zvítězit nad „ohněm, který se Americe vždy rozlil do těla, když se jí Aspen dotkl byť jen prstem.“ Hups, spoiler alert. Pro mě osobně začal být princ zajímavý, až když začal zanášet s Celestou. Neberte mě špatně, jsem typ, co fandí v Hunger Games Petovi a jarní pampelišce před Hurikánovým ohněm. Ale tohle je něco úplně jiného.

cc by flikr/chris.alcoran

cc by flikr/chris.alcoran

Což mi připommíná: Proměna Celesty mezi druhou a třetí knihou!!! Skutečně? Takhle prvoplánově se připravit o jednu ze dvou trošku tajemných a záporných postav? Pokud se autorka snažila o šok a čtenářovy slzy na krajíčku, jako měli všichni u Hunger Games (inspirace autorky je skutečně velice patrná), měla si vybrat zbožňovanou postavu od začátku a ne násilím nechat záporačku ze dvou dílů, aby se ve třetím omlouvala a my ji tak litovali. Omluvila se za všechno, až na bití služek, což autorka omluvit nedokázala. Takže si to měla rozmyslet dřív, než vydala druhý díl nebo se do této dějové linky neměla vůbec nepouštět.

Co dodat? Náctileté holky knížkami určitě neurazíte, možná je i přivedete ke čtení. Lidi, kteří mají něco načteno, by se jim měli vyhnout, nebo si je naopak přečíst, aby viděli, jak vypadá kniha, kterou autorce nikdo nevrátí na přepracování… A přitom to mohla být fakt pecka.