Autor: Ursula Poznanski
Rok vydání: 2011
Nakladatelství: Fragment
Počet stran: 318
Originální název: Erebos
Překlad: Karolína Kousalová

ErebosErebos je počítačová hra s přísnými pravidly. Toho, kdo je poruší, čeká krutý trest nebo… smrt. Erebos ale dokáže splnit i ta nejtajnější přání. Jak je možné, že hra o každém všechno ví? Co vlastně Erebos chce?

 

„Vstup.

Nebo se vrať.

Toto je Erebos.“

 

Hrála jsem hru a byla jsem obehrána. Nejen že jsem se stala na hře absolutně závislou, ale Ursula Poznanski mě dostala na lopatky. Myslela jsem, že jsem uhodla všechno…a neuhodla jsem nic. Kdo stojí za hrou? Proč? A kdo je která postava? Ani na jednu otázku jsem neodpověděla správně. Erebos vs. Channach 3 : 0.

Prostředí hry bylo napsáno úžasně. Paní Poznanski musí být dobrý gambler, nebo má výborné zdroje. Erebos si mě získal už od prvního vytváření avatara, jeho schopností, rasy a výzbroje. Taky bych byla Elf… ach jo, jsem průhledná a neoriginální, protože už skřet v jeskyni se smál, že jich je jako hub po dešti. Nicméně mě prostředí hry bavilo moc…i postavy jiných hráčů a tajemství, kdo se za kterou skrývá.

cc by flickr/ Florian F. (Flowtography)

cc by flickr/ Florian F. (Flowtography)

Líbil se mi i překlad. Je současný, svěží a hovorový. Je skvělý. Fráze jako: „Ovládání pro blbce.“ mě naprosto dostaly. Palec hore. Dlouho jsem dumala nad tím, proč jsem si v knize přečetla i: „…business as usual…“ a pak jsem zjistila, že kniha byla přeložena z němčiny, takže se překladatelka rozhodla nechat frázi frází. Nebo nevěděla? Kdo ví?

„Sarius se dotkne meče připevněného k opasku. Najednou vypadá tak neškodný a malý. Teď by se pravděpodobně měl zapojit do boje, ale ještě si netroufá.“

Upřímně – knížku jsem začala číst v dubnu. Nejdřív jsem umírala nudou a nechtělo se mi k ní moc vracet. Teď jsem se ale zařekla, že ji dočtu. Vstoupila jsem s Nickem do světa Erebosu (trvá cca 20 stránek, než se k Nickovi dostane)…a zhltla ji během dvou dnů. Můžu jí vytknout jen násilné city mezi Nickem a Emily, připadalo mi, že jsou do knihy vepsané, aby tam prostě byly a z knížky měly něco i holky. A úryvky z mysli „Stvořitele“ by taky mohly být lépe odděleny… vždycky jsem zírala na to, co vlastně čtu, nechápala a musela se vracet.

cc by flickr/ Cathrine

cc by flickr/ Cathrine

Máte doma puberťáka, kterého neumíte odtrhnout od počítačových her a chcete, aby začal číst? Kupte mu Erebos. Připadala jsem si, že nečtu, ale hraju adventuru. A že byla skvělá! A jak jsem psala výše, je tam i zraněné srdce, takže holky, nechť určitě nezahálí, a Erebos si přečtou taky.