Autor: C. J. Redwine
Rok vydání: 2016
Nakladatelství: Baronet
Počet stran: 360
Originální název: The Shadow Queen
Překlad: Jiřina Stárková

Stínová královnaPo matčině smrti se život korunní princezny Lorelei dramaticky změní. V zájmu posílení odvěkého spojenectví její rodné Havraní říše a sousedního Morkantu se Loreleiin otec znovu ožení, a sice se sestrou zesnulé královny, Irinou. Zpočátku se zdá, že je všechno v nejlepším pořádku: panovník Havraní říše i jeho dvě děti jsou konečně zase šťastní. Irina však pomocí temné magie postupně ovládne celý zámek včetně krále, jenž se stává pouhou loutkou, závislou na vůli své manželky…
Lorelei ví, že proti Irině může bojovat jen jedinými zbraněmi – a to kouzly, která budou mocnější než královnina. Musí však být rychlejší, důvtipnější a silnější než Irina a v boji o trůn Havraní říše a záchranu lidu svého království je ochotná obětovat i to nejcennější – svůj vlastní život.

 

„Dnes si mimořádně rozkošná. Naneštěstí mám k porovnání jen Gabrila, tak si to vylož, jak chceš.“

 

Zrcadlo, zrcadlo, kdo mě v zemi zdejší naprosto převezl svou fantazií? R. J. Redwine. Na celé čáře. Původně jsem si do poznámek napsala, že kniha stírá hranice mezi pohádkou a fantasy. Ale byla jsem vedle jak ta jedle. Kniha obsahuje mnohem víc. V jednu chvíli jsem byla v pohádce, potom se smála nahlas, o čtyři řádky dál jsem valila oči, pak jsem plakala a zírala s otevřenou pusou nad směrem, kterým se příběh ubíral. A pořád dokola. Byla jsem neustále překvapená. Autorka má opravdu neskutečnou představivost a neotřelý styl a získala si mě od úvodního „Bylo nebylo…“

cc by flickr/ Ian Carroll

cc by flickr/ Ian Carroll

Kniha na první pohled zaujme nádhernou černobílou obálkou. Obsahuje taky krásně červenou záložku. Upřímně řečeno si jiné barvy pro příběh Sněhurky ani nedokážu představit. Zaradovala jsem se i nad mapkou (víte, jak miluju jezdit prstem po místech a pouti, o které čtu), která jak jsem pochopila, vyšla i v jiné knize a slouží ke všem příběhům ságy. Není jen pro účely Havraní říše a Eldru a neukazuje je tedy detailně. Možná by nemusely být mapky vepředu a vzadu stejné, abych se v Havraní říši dokázala dobře orientovat.

 

„Lidé nejsou kořist.“
„Jediní lidé, kteří nejsou kořist, jsou ti, kteří jsou natolik chytří a silní, že se stanou predátory.“

 

Zapomeňte na sladkou nevinnou dívenku zpívající ptáčkům a šůrující trpasličí domek. Tahle holka má styl, kuráž a Sašu. Saša je ostrý pták, se kterým dokáže Lorelei mluvit. Saša je vtipná. Sašu žeru. Kolvanismir Arsenjevněk dostává medaili a diplom za nejšílenější jméno hlavního hrdiny všech dob. A společně s Lorelei tvoří silné a vtipné duo.

cc by flickr/ Rachel.Adams

cc by flickr/ Rachel.Adams

Trochu jsem se bála, že se bude kniha věnovat pouze událostem v zevrubné anotaci, ale byla jsem velmi mile překvapena, že autorka události sfoukla během úvodní kapitoly a zbytek děje byl překvapením. Tak by to mělo být. A velice si cením, že kniha stojí samostatně a nepodléhá současnému trendu „natáhneme to na trilogii“.

Kniha má všech pět Pé, možná i víc. Párkrát jsem ji musela zavřít a jen na obálku zírat. A pokud bych jí měla něco vytknout, jednalo by se o drobnosti. Například ačkoli je fungování magie v tomto světě velmi zajímavé a originální, docela špatně se mi v ní orientovalo. Dlouho jsem nechápala její limity a principy. Po dočtení knihy jsem narazila na „Seznam zaklínadel“ vzadu…a vše mi docvaklo. Někde mohla být poznámka nebo měl být seznam vepředu. A taky myslím, že Rosalinda v Loreleině jméně mohla být přeložená jako Růženka…když už tam byli vlci. Ale to jsou drobnosti.

cc  by fickr/ Pacheco

cc by fickr/ Pacheco

Knihu doporučuji milovníkům pohádek, fantasy i romantickým duším. Rozhodně jsem se při jejím čtení nenudila a užívala si jedno překvapení za druhým. S každou stránkou mi pomalu padala čelist a naprosto jsem nechápala, kam na ty nápady autorka chodí. Nechápu ani teď. Zůstává jen dračí oheň, který mě hřeje u srdce.

 

cc by Baronet

cc by Baronet

Děkuji nakladatelství Baronet za poskytnutí recenzního výtisku. Pokud si ji chcete pořídit, vyjde vás to nejlevněji přímo v nakladatelství na tomto odkazu. Pěkné počtení vinšuju.