Autor: Inna Rottová
Rok vydání: 2016
Nakladatelství: MOBA

Počet stran: 240

Případ andělské košileNa tchyni majitele detektivní kanceláře se obrací bývalá členka symfonického orchestru Helena Schulzová, kterou příbuzní a okolí podezírají, že zabila svého muže, protože op operaci zůstal sice naživu, ale zcela bezmocný a odkázaný na celodenní péči. Policie však neobjevila cizí zavinění a lékařská komise nezjistila žádné lékařské pochybení. Podle vyšetřovatelů zavinila Schulzovu smrt nemocniční košile, které se říká andělská…

 

„Jen, prosím, buď naživu, aspoň trochu, prosila jsem ho ve snu a pokaždé se probouzela s pláčem.“

 

Do děje skáčeme rovnýma nohama. Autorka neztrácí čas a začíná vyšetřování, kterým čtenáře provází česká Jessica Flatcherová v Colombově kabátu. To byly první myšlenky, které se mi mihly hlavou. Bylo docela těžké se srovnat s tím, že hlavní vyšetřovatelce je téměř osmdesát a má víc elánu než já. Zítra začnu cvičit. Nicméně jsem se začetla a musím říct, že kniha velice pěkně ubíhala a nakonec jsem ji slupla jako malinu během dne a půl. Taky dost pomohlo, že na dcerku dolehly probdělé noci a prospala téměř celé jedno dopoledne.

hospital-bed-315869_1280

Zpět k příběhu. Na rozdíl od jiných detektivek, kdy se seznam mých podezřelých neustále prodlužuje, u téhle knihy jsem měla pocit, že podezřelý není snad vůbec nikdo a všichni jsou čistí jako lilie. Dějová linka se střídavě rozplétá a zase zamotává. A zase se baští samé dobroty. Překvapilo mě, že se dotýká soudobých otázek, například uprchlíků. A obsahuje velké množství dialogů, které přímo sedí do pusy – to mám ráda. Jako bych se dívala na epizodu z detektivky.

 

„Autoři recenzí a posudků můžou mít hodně nepřátel.“

 

To abych si dala bacha. Hlavně po tomto odstavci, kde se chystám napsat, že zdůrazňovat neustále dokola a dokonce kurzívou, že Jana je doktorka, je poněkud otravné. A taky by už nikdo neměl nosit špičaté kozačky. Nikdy. A koukat na Růžovku. To jsou asi tak hlavní zápory. Knížka může trochu šokovat tím, že otevírá jedno odvěké tabu. A tím je sex seniorů. Ale proč ne. Když to vezmu kolem a kolem, chtěla bych mít ve stáří tolik energie jako hlavní hrdinka. Klidně i ve špičatých kozačkách a baloňáku.

Knížku můžu doporučit milovníkům detektivek, současné české literatury a taky jako skvělý dárek pro dědečky a babičky. Pro ty hlavně. Já sama jsem elán a inspiraci v knize našla. A musím říct, že se mi velice líbilo rozuzlení a závěr. A ten si samozřejmě nechám pro sebe.

 

MobaDěkuji nakladatelství MOBA za poskytnutí recenzního výtisku. Pokud si budete chtít knihu koupit, můžete tak provést zde.

A nezapomeňte prosím recenzi ohodnotit.

 

Díky,

Channach