Autor: Brandon Sanderson
Rok vydání: 2008
Nakladatelství: Talpress, spol. s r.o.
Počet stran: 590
Originální název: Mistborn, The Final Empire
Překlad: Milena Poláčková

Mistborn - Finální říše

Už přes tisíc let padá z oblohy popel a nekvetou květiny. Už přes tisíc let žijí Skaové v nelidských podmínkách a v trvalém strachu pod krutou absolutní vládou nesmrtelného Lorda Vládce. Nadějí na únik z tohoto pekla se stává až Kelsier, který v sobě objeví schopnost allomancie „spalovat“ kovy a získávat tím krátkodobě mimořádné schopnosti – sílu, předvídavost, možnost ovlivňovat druhé. Obklopen elitou podsvětí chystá útok proti Lordu Vládci. Ten by však nebyl uskutečnitelný, kdyby se Kelsier náhodou nesetkal s dívkou jménem Vin, sirotkem z ulice, zvyklým nečekat od lidí nic než zradu. Odhalí u ní také mimořádné schopnosti mistbornů a naučí ji využívat je.

 

 

„Vin se dívala, jak se ochmýřené vločky snášejí vzduchem. Líně. Bezcílně. Svobodně. Chomáče sazí padaly jako černé sněhové vločky a snášely se na temné město Luthadel.“

 

Mistborna mi doporučil během jednoho festivalu prodejce specializovaný na fantasy knihy jako vhodnou pro nadšence-začátečníka. Do děje jsem se začetla prakticky ihned a četla jsem při chůzi, při jídle, v autobuse cestou na nákupy a četla a četla, dokud jsem neotočila poslední stránku a nekoupila si téměř v zápětí další dva díly. Že se nejedná o trilogii a existují i další pokračování, jsem ale zjistila teprve dneska, když jsem hledala obrázek. Jupí jej, mám zase co číst.

Jak už možná víte. Jsem nadšená, když kniha obsahuje mapku a já můžu sledovat děj. Tahle má hned dvě, takže jsem se mohla vyznat nejen ve Finální říši, ale taky jsem mohla přejíždět prsem po tepnách hlavního města Luthadelu. Na konci jsou i vysvětlivky pojmů a základy allomancie. Takže kdykoli jsem se náhodou ztratila v kovech a jejich působení, mohla jsem se zase rychle zorientovat a zakrátko jsem se v tom složitém světě vyznala.

 

„Místnost jako by najednou ztichla. Vin se dívala na džbán piva, vyděšená k smrti. Mistborn. Slyšela o nich. Historky. Legendy.“

 

Princip, na kterém funguje magie, mě zcela uchvátil. Dle mého názoru brilantní a neotřelé. Taková fyzika a alchymie v jednom. Postavy Kelsiera a Vin jsou velmi silné. A i když musím přiznat, že jsem byla jejich shipper, autor moc dobře věděl, co dělá. Příběh zanechá dojem a všechna kolečka do sebe zapadnou jako části dobře namazaného stroje. Sejně tak je tomu s úryvky z deníku, které uvozují každou kapitolu. Kniha je psaná velmi čtivým jazykem a Brandon Sanderson skvěle pracuje s napětím ve větách. A také s vtipem. Nejednou jsem se při čtení od srdce zasmála.

Knihu doporučuji milovníkům fantasy, ale také lidem, kteří jsou otevřeni novým možnostem i když nikdy nic podobného nečetli. Příběh je skutečně fantastický.