Rok vydání: 2018
Nakladatelství: Baronet
Počet stran:
532
Původní název: Poldark – The Black Moon
Překlad: Ludmila Havlíková

Ross Poldark se po řadě osobních i finančních ztrát snaží zajistit svou ženu Demelzu a syna Jeremyho, ale stále naráží na svého úhlavního nepřítele, mstivého bankéře a podnikatele George Warleggana. Hluboce zakořeněná vzájemná nenávist obou mužů dostává další rozměr po Georgeově sňatku s křehkou Elizabeth, Rossovou první láskou a vdovou po jeho bratranci, která přivádí na svět dítě a zjišťuje, že její manželství s bezcharakterním, všeho schopným zbohatlíkem dostává první trhliny. Zlá krev mezi oběma rodinami zasahuje i do rodícího se vztahu mezi Demelziným bratrem Drakem, synem nuzného horníka, a Elizabethinou příbuznou Morwennou, která žije s Warlegganovými jako vychovatelka jejich syna. Jediné uklidnění nastává mezi Rossem a jeho ženou Demelzou, kteří k sobě po překonaných tragédiích a hlubokém rozkolu způsobeném Rossovou nevěrou znovu nacházejí cestu, a dokonce k sobě mají blíž než dříve. Do jejich života však zasáhne válka, když Ross zjistí, že jejich přítel doktor Dwight Enys upadl do francouzského zajetí, a vydá se ho osvobodit. 

Ten malý rošťák je tmavovlasý, ale jinak se podobá spíš Elizabeth. Je to dobře stavěné, pěkné dítě – jako většina novorozenců.

Tak trochu jiný Poldark, na něhož jsem si musela chvilku zvykat. Winston napsal čtvrtý a pátý díl s odstupem dvaceti let a je to trochu znát. Ross, Demelza i sám autor dost vzpomínají událostí i osob minulých. Nám se to může zdát poněkud zbytečné, ale ve své době to určitě mělo své opodstatnění.

Pan Graham se v Zatmění hodně věnuje vedlejším postavám starým i novým, což je na jednu stranu dobře, protože obyvatelé Nampary jsou tak v relativním bezpečí a klid si po bouři minulých dílů zaslouží. Co by měl taky Winston pořád vymýšlet, aby to nezačalo působit jako telenovela, že? Ovšem, Ross a Demelza mě baví tak nějak víc.

cc by flickr/Mark Coleman

Nicméně se musím přiznat, že jsem po dočtení nad příběhy lidí a jejich osudy uvažovala dobrou část noci a mé první myšlenky po probuzení jim taktéž patřily. Jakkoli se mi mohlo zdát, že kniha nedosahuje kvality předchozích dílů, Winston prostě umí a Zatmění ve mně zanechalo hluboký dojem. Sedím, snažím se psát recenzi a přitom mi po zádech běhá mráz.

Morwenna, která byla předmětem všech těchto debat, neměla o ujednání mezi Georgem a Osbornem nejmenší tušení. Nijak se nepozastavila nad tím, že od Vánoc byl reverend Whitworth u Warlegganových už čtyřikrát na návštěvě a že se dvakrát připojil k ní a Elizabeth při odpoledním čaji. Elizabeth dostala za úkol všechno jí vysvětlit. 

Morwenna je prototyp dívky dané doby a bylo docela jedno, zda mohla do manželství přinést tři tisíce liber, dvě krávy nebo jen zdravý chrup. Prostě se to domluvilo a hotovo. Jakýpak copak. Ne nadarmo kdysi matky svým dcerám radily: „O svatební noci zavři oči a mysli na Anglii.“

George je jak známo zákeřný had. Elizabeth u mě hodně klesla. Jakkoli mi mohla být kdysi sympatická, mohla jsem ji litovat a snažit se chápat, že chce vyjít manželovi vstříc, protože má černé svědomí, nyní u mě doopravdy propadla, jak lehce sebou nechává manipulovat ať vůči staršímu synovi, tak vůči sestřenici. Caroline naopak v mých očích značně stoupla a její urputnost a schopnost pohybovat se v mužském světě mě baví čím dál víc. Moc se těším i na to, jak se bude dál vyvíjet její vztah s Dwightem, jenž prokázal neotřelý charakter.

 

cc by flickr/Hannah Lee

Moc chválím práci odvedenou v nakladatelství a vyzdvihuji výkon paní překladatelky, která knihu tentokrát překládala sama a soudě dle zdržení vydání – nečekaně. Všichni si mákli a já jsem nepoznala rozdíl. Stálo za to si počkat. Já totiž čekám na knihy a až pak si pustím seriál, takže ještě nutně potřebuji Čtyři labutě, abych se mohla vrhnout na třetí sérii. Ale první dvě zbožňuju.

Kniha je velice rozsáhlá, já bych možná na jejím obsahu trochu ubrala… a rodokmen bych určitě zasadila na konec knihy, protože je dosti prozrazující. Zdálo se mi, že místy Winston spíše klouzal po povrchu. Na to u něj nejsem zvyklá, protože většinou šel až na kost a za hranice. Nicméně v posledních padesáti, možná sedmdesáti, stránkách se najednou stalo… všechno. Kniha přinesla šokující a velmi silné vyústění. A samozřejmě mě navnadila na další díl, který se bude podle názvu i anotace věnovat čtyřem ženám – Demelze, Elizabeth, Caroline i Morwenně. Poldark je prostě droga. A já neumím, a ani nechci, přestat.

Winston Graham (1908-2003) se narodil v Manchesteru. Spisovatelem chtěl být už od malička. Sen se mu splnil a vydal téměř 40 knih, z nichž 6 se dočkalo filmového zpracování. Nejznámější adaptaci – Marnie – režíroval Alfred Hitchcock. Podle série Poldark se natočily 2 seriály, které byly uvedeny ve 24 zemích. Seriálové podoby se dočkal i Zapomenutý příběh. Winston Graham byl členem Královské literární společnosti a v roce 1983 mu byl udělen Řád britského impéria. Více na www.winstongraham.org.

cc by Baronet

Děkuji nakladatelství Baronet za poskytnutí recenzního výtisku. Pokud vás série zaujala, můžete si ji pořídit na jejich stránkách. Tento díl konkrétně zde. Já bych určitě začala prvním dílem, jejž najdete tady.