Rok vydání: 2017
Nakladatelství: Host
Počet stran: 469
Původní název: A Torch Against the Night
Překlad: Petra Johana Poncarová
Cesta plná nástrah. Oceán smutku. Svět v plamenech. Elias a Laia běží o život ve strhujícím pokračování úspěšného fantasy románu Jiskra v popelu.
Po čtvrté zkoušce, při níž došlo k nečekaným událostem, se imperiální vojáci vydávají na lov dvou uprchlíků, kteří opustili Serru a vypravili se na nebezpečnou cestu do srdce Impéria.
Laia se chystá proniknout do Kaufu, nejstřeženějšího a nejnebezpečnějšího imperiálního vězení, aby zachránila svého bratra, jehož schopnosti jsou klíčem k přežití Učenců. A Elias je pevně rozhodnut jí pomoci, přestože se tím vzdává poslední šance získat svobodu.
Temné síly, lidské i ty nadpřirozené, však pracují proti nim. Elias a Laia musejí na každém kroku své cesty bojovat, aby přelstili nepřátele: krvežíznivého císaře Marka, nemilosrdnou velitelku, sadistického dozorce, který vládne kaufskému vězení, a — což je nejbolestivější — také Helenu, Eliasovu dlouholetou přítelkyni, jež nyní zastává funkci císařova Krkavce.
Helena se musí podrobit Markově vůli a postavit se do čela mise, která jí láme srdce: jejím úkolem je najít zrádce Eliase a zabít ho.
Jsem rád, že to pochopila. Nemůžu si ji pustit k tělu, takhle ne. Nemůžu jí dovolit, aby se ke mně dostala příliš blízko. Kdybych to udělal, přineslo by jí to jen žal a bolest.
Kde je sakra třetí díl? Odpovím si sama: vyjde v Americe v dubnu 2018. Proč? Proč jsem se pustila do TETRALOGIE (ano, nejsme ve dvou třetinách, ale v polovině), která ještě není na světě? Protože je úžasná. Tečka.
Na druhý díl Jiskry v popelu (má recenze zde) jsem čekala rok a půl. Vidím to tak, že na trojku A Reaper at the Gates si budu muset počkat stejně dlouho… Pokud to vydržím, protože i duben se zdá nesmírně daleko.
Během čtení jsem prošla několika stádii. Od „jů, slow burn, to miluju“ přes „ale ne, to se mi nelíbí, nějak se to táhne, budu muset dát ,jen‘ čtyři hvězdičky“ k „tý vado, to jsem nečekala, miluju to!“ až k obrovské nostalgii, když mi došlo, že čtu poslední stránku.
„Teď si chceš promluvit? Po těch týdnech, kdy ses na mě ani nepodíval?“
„Já se na tebe dívám.“ Odpoví rychle a tiše. „Dokonce i tehdy, kdy bych neměl.“
Je super, že se Sabaa nezdržuje opakováním faktů ohledně prvního dílu. Pro mě to bylo horší, protože, jak říkám, já četla Jiskru před rokem a půl. Proto vám dobře radím, dejte si před druhým dílem opáčko, popřípadě, pokud se teprve chystáte číst, dejte si to na jeden zátah.
Mě i autorku možná mrzí, že začala příběh jako young adult a ne jako new adult. Chjo, kdyby byla Laia na začátku o dva či tři roky starší, nemusela se Sabaa držet jistých žánrových pravidel a mohla se směle ponořit do sexuálních vod. Protože určité pasáže žhnuly. Vyřešila to stylem „Hunger games“. Sex tam je a není. Kdo s kým a proč, si musíte přečíst sami. Já doufám, že v příštích dílech bude Laia starší a my si budeme moct užít s ní (teď myslím, autorku, která si užije psaní a my si vychutnáme příběh do detailu, vy zvrhlíci…).
Obálka je krásná. Musím říct, že oba díly mají mnohonásobně hezčí obálky v českém vydání, než v originálu. Ale víc se mi líbí Jiskra než Plamen. Obě jsou ovšem boží. A mám malou prosbu na korekturu: v dalších dílech prosím uberte ukazovacích zájmen. Jinak se knize a překladu nedá vytknout nic. Moc jsem si čtení užila.
Pokud máte rádi fantasy a skvělé exotické příběhy, určitě Plamen v temnotě a celou ságu Jiskra v popelu vyzkoušejte. Vy víte, že čtu hodně a tohle je jedna z mých nejoblíbenějších sérií. Můžete mi věřit, že je skvělá.
Sabaa Tahirová v mládí trávila čas hltáním fantasy románů, plundrováním bratrovy sbírky komiksů a marnými pokusy o hru na kytaru. Vystudovala Kalifornskou univerzitu v Los Angeles a pracovala v deníku Washington Post. Román Jiskra v popelu (2015; česky Host 2016) se dostal na žebříček bestsellerů The New York Times a filmová práva zakoupila americká společnost Paramount. Plamen v temnotě (2016; česky Host 2017) je druhým dílem plánované tetralogie.
Mám rozečtený druhý díl, jsem v polovině… je to super a napínavé. Jediné, co se mi moc nezamlouvá je dokonalá Laia, naopak miluju Helenu. A ten sex – myslím, že by to sérií uškodilo, jsem ráda, že tam není. A upřímně doufám, že se autorka tím směrem nevydá. A nebo když už, tak ne nějak extrémně, jen by to celou sérií pokazilo… Je dost knih, kde se to sexem jen hemží a právě proto jsem ráda, že je to jedna z mála YA sérií, které jsou skutečně dobré a o něčem.
Mně taky naprosto vyhovuje, jak to je… tady. Pro další díly bych nechtěla, aby se to zvrhlo. Jen jednou… decentně, ale pořádně. 🙂 Pak to bývá stejně nuda a zdržovadlo.