Autor: Håkan Nesser
Rok vydání: 2016
Nakladatelství: MOBA

Počet stran: 286
Originální název: Münsters fall
Překlad: Helena Matochová

Münsterův případ
Když čtyři kumpáni důchodového věku slaví výhru v loterii, teče alkohol proudem. Závratná radost však netrvá dlouho. Pár hodin po bujaré oslavě je totiž jeden z nich nalezen mrtvý. Byl ubodán osmadvaceti ranami přímo ve své posteli. Případu se ujímá intendant Münster, neboť legendární komisař Van Veeteren si vzal na rok volno a věnuje se poklidné práci v antikvariátu.
Nikdo z jeho bývalých kolegů však nevěří, že by komisař dokázal s vyšetřováním jen tak přestat. Münster se nakonec osmělí požádat Van Veeterena o radu, protože případ je čím dál záhadnější a obětí přibývá. Po nějaké době se k činu přizná vdova po zvaražděném seniorovi. Van Veeteren si je však jistý, že ta žena lže…

 

„Stav?“
„Rozvedený, samozřejmě… nebo vdovec, jak se to vezme. My jsme se před dvaceti lety rozváděli, ale ona umřela, než jsme to stihli dopapírovat… Přejel ji náklaďák na Palitzerlaan. Strašná záležitost.“

 

Münsterův případ byl mé první seznámení s knihou a autorem Nesserem. Kniha je báječná. Chvílemi jsem měla husí kůži, bědovala jsem a pak se zase smála. Vynikající zápletka, charaktery, vtipy a bonmoty a atmosféra, které člověka vtáhne do děje tak, že ačkoli je léto, máte pocit, že za okny se rozprostřel sychravý švédský. Autor má příběh skvěle vystavěný, a pokud někdo na začátku uhádne, kde je zakopán pes, má u mě frťana. Nesser skvěle provádí čtenáře zákoutími lidské mysli, ukazuje sílu podvědomí a to, že není všechno zlato, co se třpytí (a tím myslím povahu postavy, která se vám ze začátku může zdát i sympatická). S každou kapitolou nabírá kniha na intenzitě. Víc napsat snad ani nemůžu, abych nikomu nezkazila překvapení.

cc by flickr/psyberartist

cc by flickr/psyberartist

Velice mě zaujal Styl psaní Håkena Nessera. Osobně jsem si poznamenala několik životních perel, které vložil do úst či myšlenek svých postav. Oceňuji charaktery Münstera, a jeho smysl pro rodinu, a především Morenové a Synn. Ačkoli je Synn okrajovou postavou, přirostla mi k srdci a moc jí i Münsterovi držím pěsti. Není lehké skloubit povolání, které si vyžaduje manželovu pozornost 24 hodin 7 dní v týdnu, a dvě děti. A manželství. Morenová je skvělá ženská hrdinka/vyšetřovatelka. Obdivuju její zásadovost ve vztahu k bývalému příteli a jeho výhružkám. A moc se mi líbí její představa ideálního stáří – jen číst a psát. Akorát se tam, dle jejích slov, člověk musí nejdříve dostat. 🙂 Jung s Roothem jsou pak dvojka a šprýmaři hodní označení Pat a Mat a neskutečně mě bavili.

 

 „Půjdeme se podívat na děti, jak spí?“
„Ještě nespí,“ řekla Synn.
„Tak si budeme muset ještě chvíli počkat.“

 

Pokud bych měla knize něco vytknout, byl by to pouze komisař Van Veeteren, který by tam dle mého vůbec nemusel být. Ale chápu, že se jedná pravděpodobně o postavu z Nesserových knih a znalého čtenáře jeho návrat jistě potěší a pochopí jeho úlohu v příběhu a narážky, které pronáší on či lidé v rozhovoru s ním.

cc by flickr/Ghazaleh Ghazanfari

cc by flickr/Ghazaleh Ghazanfari

Chtěla jsem si dočtení knihy nechat na druhý den, abych mohla napsat recenzi začerstva, ale konec mě tak strhl, že nejenže jsem knihu zhltla ještě večer, ale pak jsem do půlnoci ležela v posteli a přemítala nad jejím koncem a nad hrdiny a jejich osudy. Takže kniha mi skutečně nedala spát. Když se zamyslím nad pointou, mám husinu ještě dneska.

 

Skvělou severskou detektivku Münsterův případ doporučuji nejen milovníkům tohoto žánru, ale také lidem, kteří mají rádi silné příběhy, psychologii a knihy všeobecně.

MobaDěkuji za recenzní výtisk a skvělý zážitek nakladatelství MOBA. Pokud si chcete knihu koupit, můžete tak učinit přímo od nakladatele na tomto odkazu.