Rok vydání: 2017
Nakladatelství: Baronet
Počet stran:
336
Původní název: Paper Princess
Překlad: Zuzana Ľalíková

Papírová princeznaElla Harperová se v prvé řadě snaží přežít. Spolu se svou přelétavou matkou se celý život stěhovala od města k městu, bojovala o přežití a věřila, že se na ni jednoho dne usměje štěstí. Po smrti matky ale Ella zůstala sama…
Dokud se neobjevil Callum Royal. Vytrhl Ellu z chudoby a odvezl ji do svého sídla, za pěti syny, kteří ji nenávidí. Bratři Royalové jsou jeden přitažlivější než druhý, ale nikdo ji nepřitahuje tak jako Reed Royal, jenž je však odhodlaný poslat ji zpátky do slumů, ze kterých vzešla.
Reed o ni nestojí. Prohlašuje, že Ella mezi Royaly nepatří.
Možná má pravdu.
Bohatství a luxus. Intriky a lži. Nic podobného Ella ještě nepoznala, a jestli má v paláci Royalových přežít, bude se muset naučit, jak být jednou z nich – a zůstat přitom sama sebou.

 

„A ty jsi s ním bojovala zuby nehty, co?“ Opovržlivě koukne na ty vrcholky, které se mi objevily pod tenkou látkou trička.
Nezbývá mi než předstírat, že to je normální stav mých bradavek.

 

Na Papírovou princeznu jsem se velmi těšila a měla jsem dobrý důvod, protože mě kniha absolutně nadchla. Přečetla jsem ji během dne a půl, a když jsem nečetla, tak jsem na báječný, a taky dost drsný, svět Royalů neustále myslela. Podle anotace by se mělo jednat o klišé, ale opak je pravdou. Charaktery postav nejsou vůbec černobílé. Nikdo není jen špatný nebo dobrý. Svět multimilionářů je plný nástrah, lákadel a pastí. Jo jasně, je to trochu pohádka a romantika s příchutí erotiky, ale knížka mi prostě a jednoduše sedla.

cc by flickr/Luxury Liqueur

cc by flickr/Luxury Liqueur

Ella není naivní neviňátko a jako hlavní hrdinka je příjemně osvěžující. Je si vědoma toho, jak na muže působí, a jací jsou. Musela brzy dospět. Má pevný charakter a ví, že máma, striptérka, dělala, co mohla, aby ji uživila a vychovala. Myslím, že pokud by byla nevinnější nebo naopak víc zkorumpovaná, v sídle Royalových by nepřežila. Nebo by ji odtamtud chlapci pěkně rychle vynesli v zubech.

 

„Tvůj táta není zas tak špatnej, jestli se ptáš zrovna na tohle, ale přijde mi fakt úchylný, že mě při tom tahá za vlasy a chce, abych mu říkala taťko. Je doma všechno v pořádku?“

 

Zaujalo mě, že bráškové Royalové jsou opravdoví sígři a s tatínkem nemají nejideálnější vztah. Jsem ráda, že i Callum má své mouchy a v domě sice je služebnictvo a kuchařka, ale čtenáři jsou milé buclaté kvočny, která má na kluky blahodárný účinek a vezme Ellu pod ochranná křídla, naštěstí ušetřeni.

Podle věku hrdinky by se mohlo jednat o young adult, ale o lechtivé pasáže není v knize nouze. I tímto autorky vybočují z proudu. Pokud by byla Ella starší, příběh by nefungoval, pokud by se kniha ošlehala do verze přijatelné pro mladší náctileté, nebylo by to ono. Takže za mě určitě bravo za odvahu a prolomení bariéry.

cc by flickr/Luxury Liqueur

cc by flickr/Luxury Liqueur

Opravdu se mi líbí, jak autorky knihu pojaly. Postavy mají hloubku, příběh je nápaditý a plný zvratů a překvapení a je těžké jej odložit. Také se nechová podle vzorce – pět bratrů, pět samostatných knih. Spíš to vypadá, že následující knihy se budou věnovat Elle i Reedovi a čtenáři se mají na co těšit. Jak jsem četla reakce a hodnocení, nebyla jsem jediná nadšená čtenářka neschopná knihu odložit. Kapitoly na sebe krásně navazují, kniha člověka chytne a nepustí.

A redakci opět musím pochválit za absenci chyb a pěknou češtinu. Na Baronet je prostě spolehnutí. Jen nevím, čí byl nápad dát Poděkování, kde hned ve druhém odstavci prozradí, že kniha má „brutálně otevřený konec“, dopředu…

Každopádně Papírovou princeznu k přečtení doporučuji. Sama jí dávám plný počet hvězd (což se nestává zase tak často) a jdu si stoupnout do fronty na další dva díly. Třeba se tam potkáme.

Erin Watt – je pseudonymem dvou kamarádek a zkušených spisovatelek Jen FrederickElle Kennedy, autorky úspěšné série Off-Campus. Spojuje je láska ke skvělým knihám, závislost na psaní a obrovská představivost. Zbožňují své rodiny a domácí mazlíčky a rády vymýšlejí zábavné a šílené věci. Nejvíce se bojí, že se rozhádají. Můžete je kontaktovat na společném mailu authorerinwatt@gmail.com.

 

cc by Baronet

cc by Baronet

Děkuji nakladatelství Baronet za poskytnutí recenzního výtisku. Pokud vás kniha zaujala, můžete si ji objednat na tomto odkazu.