Autor: James Dashner
Rok vydání: 2015
Nakladatelství: Euromedia Group, edice YOLI

Počet stran: 734
Originální název: The Maze Runner
Překlad: Petr Kotrle

LabyrintThomas se jednoho dne probudí uprostřed labyrintu bez jediné vzpomínky na to, kým byl předtím. Za vysokými hradbami a nekonečně proměnlivým bludištěm čeká svoboda, ale nikomu se ještě nepodařilo uniknout. Thomas s ostatními chlapci je odhodlán to změnit. A pak se objeví dívka. Vůbec první dívka. A zpráva, kterou nese, je děsivá.

 

„Já jsem to říkal, frase. Je to plopák, takže z něj bude šlichťák – o tom žádná.“

 

„Úchvatná dystopická série“ hlásá ještě bombovější obálka knížky Labyrint. Já si dovolím nesouhlasit. První díl – Útěk –  byl celkem pecka, Spáleniště: Zkouška už bylo horší, ale pořád čtivé, ovšem do přelouskání Vražedné léčby, jsem se musela vyloženě nutit a výsledný dojem je nemastný, neslaný. Shrnuto podtrženo – klesající tendence kvality. Za přečtení stojí, ale na zadek mě neposadila. A během čtení mi chyběl takový ten drajv, kdy nemůžu na knížku přestat myslet a prostě MUSÍM číst dál.

Labyrint

Postavy Thomase, Newta a Minha se mi líbily. Theresa byla neutrální, Chuckova dějová linka naprosto předvídatelná. Brenda se mi nelíbila už svým jménem. Pánvička byl taky super…ostatní si ani moc nevybavuji. Jo, ještě Alby a Gally, ale ani kdybyste mi zaplatili, bych si nedokázala vzpomenout, jak dopadli.

 

„Kéž tenhle půlčón výstrahu předá, že dírou od Klece se utéct nedá.“

 

Obrovsky smekám před překladatelem Petrem Kotrlem. Vytvořil úžasný slang, díky kterému jsem byla na začátku zmatená, stejně jako Thomas, ničemu jsem nerozuměla a cítila jsem se s hlavním hrdinou spojená, protože jsem byla tak zmatená jako on. A časem jsem dokonce začala některá slova používat. Rozumíme, čóni? Guty!

Labyrint-madness

Když už je v knížce telepatie, proč se ji Thomas a ostatní, kteří ji ovládají, nepoužívají víc? Proč se nepokusí ovládat rmuty a raply? Tyto otázky mi asi budou vrtat hlavou delší dobu…a nikdo mi na ně pravděpodobně neodpoví.

Vesměs stojí knížka za přečtení. Ovšem já bych raději sáhla po oblíbených Hunger Games, Deliriu či Lodi mezi hvězdami. Ovšem je pravda, že je taková klučičí, tak možná je ideální právě pro ně.