Rok vydání: 2017
Nakladatelství: Baronet
Počet stran:
416
Původní název: The X-Files – Trust No One
Překlad: Lumír Mikulka

Akta X - Nikomu nevěřVšichni bychom tomu rádi uvěřili… „Pravda je někde tam venku.“ Akta X byla znovu otevřena a výsledkem je série patnácti příběhů z pera různých autorů, v nichž se na scénu vracejí agenti Mulder a Scullyová, aby pokračovali ve svých výpravách do děsivého přítmí, v němž musí čelit tváří v tvář mimozemšťanům, netvorům, intrikám i temným spiknutím. Jednotlivé povídky si v ničem nezadají s příběhy obou protagonistů, které čtenáři znají z televizních sérií i filmů.

Editorem sbírky povídek je Jonathan Maberry, jehož jméno se objevuje v žebříčcích autorů bestsellerů listu New York Times a který je několikanásobným držitelem ceny Brama Stokera. Tento profesionální autor a učitel psaní publikoval více než tisíc článků, dvě hry a řadu románů i knih z oblasti literatury faktu.

 

Držela jeho tvář, hleděla na něj a pokoušela se cosi říct. Mulder ji pevně objímal.
Přitiskli se k sobě hlavami a v tu chvíli projelo zemí ohromné zadunění, které jim oběma vyrazilo dech.

 

Mnoho z vás prošlo podobným Akta X (dále X-Files) vývojem jako já. Jako malí/děti/puberťáci jsme se málem počůrali při pouhém zaslechnutí znělky. O několik let (v mém případě celé desetiletí) později fenomén kolem nás neutichl a stále jsme sem tam zaslechli narážku na Muldera a Scullyovou (nebo vlastní písničku, kterou si můžete přehrát níže ke čtení recenze), Skinnera, ten či onen příběh nebo hlášku. Dodali jsme si odvahy… a do X-Files se zamilovali. Postupem času jsme přešli na originální verzi, protože ta je prostě boží. Sehnali jsme všechny filmy, napjatě očekávali loňskou desátou sérii a jásali, když se rozhodli X-Files znovuotevřít pro sérii s číslem jedenáct.

A do toho vycházely oficiálně uznávané (canon) části příběhu v knižní podobě. Nakladatelství Baronet vydalo i Akta X – Chci uvěřit a připravuje Akta X – Pravda je někde tam venku. Rozhodně se nejedná o tuctovou fanfiction. Každý si, minimálně v této knize, přijde na své. Je v ní napětí, záhadno a mé shipperské srdce si s radostí zajásalo. Slušný počet povídek z knihy má dokonce stavbu jako jiné epizody ze seriálu, včetně úvodu a Mulderova zasvěcování Scullyovou do případu, jejího skepticismu, Mulderova humoru a vzájemného jiskření.

 

„Vrah jim poté, co zemřely, rozřezal břicho a obě ženy měly na genitáliích pleťový krém. Ten krém se ještě laboratorně zkoumá, ale já i doktorka Gardnerová si jsme jisté, že se jedná o stejný krém, jaký byl použit u dalších vražd Rozparovače z El Pasa.“

 

Moc mě potěšilo, že povídky sloužily jednak jako prequel (příběhy „před seriálem“) k seriálu, tak se jednalo o tzv. missing episodes (chybějící epizody) v průběhu sérií, a kniha dokonce obsahovala jednu povídku z období po skončení deváté série v roce 2002 a před začátkem desáté řady v roce 2016. V tom období vyšel také jeden film, ale ten se mi moc nelíbil. Proto jsem povídku a jistá potvrzení v ní brala jako náplast za zmíněný film a devátou sérii, kde se Mulder téměř nevyskytoval (nic proti Doggettovi a Reyesové, oba byli dobří, ale originál je originál). Možná bych ale uvítala, kdyby byly povídky řazeny chronologicky. Takhle jsem si musela neustále udržovat v hlavě časovou osu a jednotlivé série (a Danin aktuální účes).

Nejvíce se mi líbila povídka Soumrak, která je dokonalou symbiózou Twilightu (Stmívání) a humorného dílu s upíry právě z X-Files, a jejíž zápletka si vysloužila jedničku s hvězdičkou. Za velice zdařilé považuji též povídky: Zpátky v El Pasu nebude mít můj život cenu, Hledání nevysvětlitelného (až na divný časový skok z prosince do srpna), Dům na Hikorovém vrchuSochy.

Nejraději jsem měla povídky, kdy pátrali Mulder a Scullyová společně. Ale jsem ráda, že nám kniha osvětlila něco ze Skinnerovy minulosti a osobního života. Trošku mě mrzelo, že se v knize nevyskytuje žádná povídka z období přelomu milénia (znalí vědí proč… Tak já vám to prozradím; v tom období na to Mulder a Scullyová hupsli…).

Omlouvám se za seriálovou terminologii, ale co čekáte od seriálového nadšence, který má hodnotit knihu ke kultovnímu seriálu. 🙂 Kniha je určena pro seriálové milovníky. Myslím, že se vám bude líbit stejně jako mně a rozhodně byste si ji měli přečíst. Navnadila mě na rewatch (krucipísek, mám rozkoukaný Supernatural a tunu knih na stole, tak nevím, jak to udělám… a taky bych mohla trochu žít 🙂 ). Pokud seriál neznáte, knihu si přečtete, a třeba se do Muldera, Scully a X-Files zamilujete.

cc by Baronet

cc by Baronet

Děkuji nakladatelství Baronet za poskytnutí recenzního výtisku. Pokud vás kniha zaujala, můžete si ji pořídit přímo na tomto odkazu.