Rok vydání: 2018
Nakladatelství: Baronet
Počet stran: 400
Původní název: Devil’s Cut
Překlad: Jiřina Stárková
Ve třetím dílu kroniky privilegované kentucké dynastie čelí rodina slavných palírníků bourbonské whisky jednak nadcházejícímu bankrotu, jednak skandálu kolem šokujícího zatčení.
Životy všech obyvatel Easterly jsou poznamenané lží, podvody, přetvářkou, aférami či pokulhávajícími vztahy, každý z nich prožil beznaděj, obavy i hluboký zármutek a nic už nikdy nebude takové jako dřív. Ale jedno je jisté: láska, přátelství, naděje a vzájemná sounáležitost odolají i těm nejzákeřnějším ranám osudu.
Kluk v kartonové krabici neměl po osvobození žádné známky traumatu. Zhroutil se až potom, co zjistil, že ostatní děti podobné utrpení nezažily.
A jaké z toho plyne mravní ponaučení? Když člověk vyrůstá v určitém prostředí a nikdy nepozná jiné, postrádá možnost srovnání a kontrastu.
J. R. Ward v úvodu Ďáblova podílu přiznává, že milovala Dynastii. Musím se přiznat, že já taky – i když dětskýma očima. Ty prachy tekoucí z televizní obrazovky mohl J. R. Ewing s celým Dallasem závidět. A kdo tvrdí, že si jako malý nehrál v pěně s džusem, hroznem a marmeládou (popřípadě dýňovým kompotem dle toho, co měla máma v ledničce) na Alexis se šáněm, olivami a kaviárem, ten si hraje dodnes.
Prachy se ze třetího dílu vinou zápletky jaksi vytratily. Zmizelo všudypřítomné služebnictvo, nákupy a osazenstvo domu se snaží zachránit, co se dá – ať už v podobě zpeněžení šperků či syslení ručníků a drogerie v koupelně. Nicméně jsem si připadala, jako bych mi Dynastie opět probíhala před očima. Nyní jsem ovšem vnímala všechno sexuální násilí, zlatou klec, cynismus a chamtivost očima dospěláka a rodiče.
Kniha mi pěkně rychle ubíhala. A i když na začátku autorka shrnuje postavy a dosavadní děj, doporučuji začít číst od prvního dílu, protože jinak se člověk snadno ztratí a přijde o většinu zápletek. V tomto díle se pak všechny rozpletené konce spojí. Nicméně musím přiznat, že po build upu dvou přechozích knih jsem tak trochu zklamaná z konce – a tím myslím úplného. J. R. Ward to vzala hopem a některé věci vyřešila až moc snadno.
V září. Krátce před začátkem podzimního semestru…
… se setkali na ostrově Bora Bora.
Pohádali se. Vyspali se spolu. A opili se. A vyspali se spolu. Připálili se na slunci. A vyspali se spolu.
Hlavními hrdiny byli od prvního dílu Lane a Lizzie, ale každá kniha se trochu víc věnovala dalším párům – dvojka Edwardovi a Sutton a trojka konečně Gin a Samuelovi T. A právě Gin a Samuel T. mě bavili od prvního dílu nejvíc a byli mým lepidlem k Bourbonům. Moc jsem se na „jejich díl“ a téma takzvaného „hurt“ těšila, nebyla jsem zklamaná, ale ten konec… autorka si s tím mohla víc vyhrát. Já nevím, jestli ji tlačil čas nebo byla omezena limitem stránek, ale celá série měla obrovský potenciál. A ne, že by se mi rozuzlení nelíbilo (byla jsem úplně paf z odhalení vraha, to jsem opravdu nečekala), ale bylo toho nějak bum bác a tak jak se všechno postupně sypalo se to ráz na ráz se všechno až moc rychle vyřešilo.
Nějak jsem nepochopila úlohu Maxe a proč tam vůbec byl. Dva bratři a jejich sestra by si zcela jistě vystačili. 🙂
Série Bourboni si mě ale k sobě připoutala na téměř dva roky – vzpomínám, že první díl jsem četla o Vánocích 2016. Pořád dokola omílali bourbon a zrání v sudech a whiskey a já jsem tehdy poprvé whisky (ano, skotskou whisky) ochutnala a do ní se zamilovala. Bourboni tak stále zůstanou v mém srdci a svým poutavým psaním mě J. R. Ward navnadila na svou slavnější sérii – Bratrstvo temné dýky, již taky vydává Baronet.
J. R. Ward (vlastním jménem Jessica Bird) je autorkou erotických paranormálních romancí, které se umisťují mezi bestsellery v New York Times a USA Today. Psaní bylo jejím koníčkem od útlého mládí a již před nástupem na univerzitu se pokoušela publikovat svůj první román. Studovala historii a historii umění se zaměřením na středověk. Poté přešla na studium práv na Albany Law School, kde získala titul. Po studiích začala pracovat v centru lékařské péče v Bostonu a mnoho let strávila ve vedoucích pozicích lékařských středisek. V roce 2001 se vdala za Johna Neville Blakemorea, který ji přesvědčil, aby se pokusila svou tvorbu publikovat. V následujícím roce vyšel její první román Leaping Hearts. Později se začala věnovat paranormálním romancím, které úspěšně vydává pod pseudonymem J. R. Ward. Za román From the First obdržela cenu RITA a za Lover Awakened (z cyklu Black Dagger Brotherhood) cenu Romantic Times. (cc Baronet)
Děkuji nakladatelství Baronet za poskytnutí recenzního výtisku. Pokud vás kniha zaujala, můžete si ji objednat na tomto odkazu. Nicméně bych začala luxusním prvním dílem.
Recent Comments