Rok vydání: 2016
Nakladatelství: CooBoo
Počet stran:
335
Původní název: This Savage Song
Překlad: Magdaléna Stárková

Divoká píseňVítejte v temném městě Verity, kde najdete všechno, jen ne bezpečí… protože tohle místo ohrožují monstra, která se zrodila z násilí.
Kate touží být tak nemilosrdná jako její otec, který vládne severní části Verity, nechává nestvůry potulovat po městě a vybírá od lidí peníze za jejich bezpečí. Po pěti letech na internátních školách se Kate konečně vrací domů a chce ukázat otci, že je stejně nelítostná jako on.
August chce být člověk. Ale není. Je nestvůrou, která dokáže krást duše pomocí hudby. Jeho otec řídí jižní část města a snaží se chránit nevinné. August je jeho tajná zbraň.
Jejich město je rozdělené, jejich město se rozpadá.

 

„Mnozí lidé jsou jako monstra a mnohá monstra se umějí chovat lidsky.“ V. A. Vale

 

Proč jsem si koupila Divokou píseň? Nadšené ohlasy českých čtenářů, už samotné recenze na ni byly strhující. Goodreads hodnocení vysoko přes čtyři hvězdičky. Přátelé po celém Twitteru šílí a odpočítávají dny do vydání příští knihy Victorie Schwabové.

Nevím, kde se stala chyba, ale mě Divoká píseň prostě nevzala. A to ani nevíte, jak moc jsem se na ni těšila.

cc by flickr/Lady Ro

cc by flickr/Lady Ro

Prvních třetinu příběhu jsem četla více než týden. Kniha mě začala celkem bavit až na sté stránce. Zbývající dvě třetiny jsem přečetla během dvou dní. Uznávám, že příběh je zajímavý, styl autorky čtivý a postavy nejsou klišé. Ale kniha mě k sobě nepřipoutala, nevryla se mi do paměti a ani jsem na ni nepřestávala myslet dnem i nocí. A jsem upřímně ráda, že ji mám za sebou… a vím, že se k ní už nevrátím.

 

Sunaji s očima jak z černé tuši,
písničku zahrají, vezmou ti duši.
Zrůdy a zrůdičky velký i malý,
vás by si, dětičky, k večeři daly.

 

Za prvé bych uvítala, kdyby bylo nějaké uvedení do situace a lehká historie spíše na začátku příběhu, abych se mohla lépe zorientovat a rychleji se začíst. Krátké shrnutí v hodině dějepisu ve třetině knihy dle mého názoru moc nefungovalo.

Zadruhé se hlavní hrdinka jmenovala Kate. Nechápu tedy, proč je tedy zdrobněle oslovována „Katuško“. Pokud jí chtěli říkat Katuško, měli jméno přeložit jako Katka nebo Kateřina. Pokud chtěli zdrobnit Kate, měli užít Katie. Katuška mě vždycky praštila do žaludku a vzala mi chuť číst dál.

cc by flickr/Breibeest

cc by flickr/Breibeest

Jak jsem psala výše, téměř do sté stránky jsem s knihou bojovala a nechápala, co na ní všichni vidí. Po dočtení se přikláním k názoru, že kniha má něco do sebe, příznivce si určitě najde. Ale přijde mi trochu přeceňovaná. Styl autorky se mi ale líbil, takže si možná přečtu její sérii The Archived. Ale asi v angličtině, aby mě neděsily Katušky.

Victoria Schwabová se stává ve světě fenoménem. Proto naprosto schvaluji její vydávaní a překládání u nás a myslím, že by si ji měli lidé zkusit přečíst. Jen tahle kniha asi nebyla pro mě.

Victoria Schwabová je mladá americká autorka. Začala publikovat v roce 2011, ale už má na svém kontě dvě YA série a jednu knihu pro dospělé. Victoria o sobě tvrdí, že má toulavé boty, ale pokud se neprohání po Paříži nebo nesupí do anglických kopců, je obvykle zalezlá v koutku nějaké kavárny v Nashvillu, upíjí čaj a konstruuje do svých knih nejrůznější příšery. (zdroj: CooBoo)