Autor: Věra Fojtová
Rok vydání: 2016
Nakladatelství: MOBA
Počet stran: 243

cc by Moba

cc by Moba

Kapitán Otakar Kuba odchází do ústraní a uzavírá se před světem. Svou sebelítost a smutek z rozpadu vztahu by dál utápěl ve víně, kdyby jej nepřišla jistá mladá žena požádat o pomoc při hledání zmizelé kamarádky.
V téže době nalezne místní pejskař v ruinách mezi vinnými sklepy mrtvou ženu. Rozbíhá se vyšetřování, do kterého se zaplete i Kuba. Postupně se odhalují skutečnosti, které měly zůstat utajeny…

 

„I když platí i po letech, že ve víně je pravda, zatím však nikdo neřekl, v které lahvi konkrétně.“

 

Tedy upřímně řečeno, tato detektivka pro mě byla tak trochu nekonečným příběhem. A přitom nechápu proč. Prostě jsem se neuměla začíst. Pak uběhlo najednou 100 stránek a pak zase menší zpomalení. Možná za to může nachlazení, které jsem prodělala. Možná mi nesedla zápletka. Anebo to bude tím, že dle mého názoru by si kniha zasloužila ještě trošičku dopilovat. Jako by se jí něčeho nedostávalo a něco naopak přebývalo.

 

cc by flickr/Stefano Lubiana

cc by flickr/Stefano Lubiana

Je psaná moc hezkým jazykem. Hovorovým s poetickými prvky. A vinařské prostředí mě velice bavilo. Rčení:„víno, ženy, zpěv“ jde ruku v ruce s příběhem knihy a možná i životem samotným . (Pořád říkám, že knihy tuží charakter.) V knize se střídají výborně napsané pasáže a části, které mě doslova nudily a uspávaly. Především zbytečné detaily z kapitánova života několikeré omílání již známých skutečností. Tady by se má tužka „škrtalka“ vyřádila.

 

„Ale netušil, anebo nechtěl vědět jednu mnoha staletími prověřenou pravdu, která se jimi táhla jako červená nit.
A ta zní: noc a láska a víno ti nemohou rozumně radit.“

 

Přesto musím ocenit práci v redakci – po delší době bez chyb. Krásné jsou i obálky – vykreslují prostředí a „vinařská série“ s originálními názvy je tak sjednocena. Jsem ráda, že nezapadajíc série zelených.

cc by flickr/JD Lasica

cc by flickr/JD Lasica

Zrádná Frankovka mi přinesla nostalgickou vzpomínku na dědečka s koštýřem v ruce. To je velké plus. Velice se mi líbila postava Lindy a škoda, že jí nebylo trošičku víc. Držím jí pěsti. Silnou stránkou knihy je velmi věrohodná atmosféra. Jen maličkost – na vesnické zabíjačce bych očekávala cokoliv – škvarky, jitrnice, tlačenku, ovar a mozeček, ale guláš? Nicméně jsem musela rodince uvařit k obědu prejt. 🙂 A oceňuji, že se v knize nevyskytuje XY zbytečných postav, u kterých by bylo jasně patrné, že slouží pouze k rozšíření okruhu podezřelých – to nesnáším. A vraha, neuhodnete. To si troufám tvrdit.

Zrádná Frankovka je typickou českou detektivkou, jak naznala Daramegan. A myslím, že potěší vinaře a milovníky tohoto žánru. Mého dědečka by taková kniha pod stromečkem jistě potěšila.

MobaDěkuji nakladatelství MOBA za zaslání recenzního výtisku a velmi se omlouvám za zdržení. Pokud chcete někomu udělat pod stromečkem radost, můžete knihu zakoupit přímo na tomto odkazu.