Rok vydání: 2017
Nakladatelství: Bloomsbury Publishing

Počet stran: 699
A Court of Wings and Ruin

 

Feyre se vrátila na Jarní dvůr, odhodlaná získat informace o Tamlinových manévrech a jeho spolupráci s Hybernem, který se snaží dostat Prythian na kolena. Aby to udělala, musí hrát smrtící hru podvodů – jediné uklouznutí může znamenat zkázu nejen jí, ale i jejímu světu.
Feyre se musí rozhodnout, komu z oslnivých a smrtících Vladařů může věřit – a hledat spojence na neočekávaných místech.

That was my first step: make Tamlin believe, truly believe, that I loved him and this place, and everyone in it.
So that he would not suspect when I turned them on each other.

Jak napsat recenzi, abych vám moc neprozradila (myslím, že většina originál nečetla a poctivě čeká na českou verzi)? Velice obecně. Takže budu stručná. Ke čtení si můžete pustit Music of the Night, která se mi od čtení knihy neustále vrací na mysl.

Někteří lidé tvrdí, že kvalita se s každým dílem stupňuje. Jiní tvrdí, že nejlepší je „dvojka“ tedy Dvůr mlhy a hněvu (#ACOMAF). Já se nedokážu přiklonit ani na jednu stranu. Obě knihy jsou totiž o něčem jiném. Druhý díl je více o hledání srdce, uzdravení se a sexuálním napětí. V díle třetím jde víc o pomstu, dohody a upevňování vztahů, plánování, záchranu životů a je to opravdu řežba. Ale velice dobře napsaná. I když, pokud bych měla být upřímná, oželela bych desítky, možná stovku, stránek plánování a vyjednávání.

“I will use these powers – my powers – to smash Hybern to bits. I will burn them, and drown them and freeze them. I will use these powers to heal the injured. To shatter through Hybern’s wards. I have done so already, and I will do so again.”

#ACOWAR představuje plno nových postav a rozplétá staletí stará tajemství a historii všech zúčastněných. Feyre a Nestu jsem zbožňovala už v předchozích dílech. Nyní konečně dostala dějovou linku i Elaine, která přestala být jen tou milou a hodnou holkou a začala být zajímavá. A mě se tak líbí celé trio sester. Autorka má vždy propracované postavy a nepíše nic prvoplánově a to se mi na ní moc líbí.

Na konci jsem byla lehce překvapená, zmatená a rozladěná, že se ne všechny konce provazu příběhu spojily a že zůstává mnoho volných vláken, ale pak jsem zjistila, že se do Prythianu autorka ještě vrátí. Jupí. (Fine by me.)

cc by flickr/Lisa Ann Yount

cc by flickr/Lisa Ann Yount

Česky by kniha měla vyjít tuším v lednu 2018 jako Dvůr křídel a zmaru. Pokud ovšem neumíte vydržet a umíte alespoň jakš takš anglicky, můžete se směle do čtení pustit. Angličtina těchto knih sice není tak malebná a jednoduchá jako například v Harrym Potterovi, ale čte se velmi hezky a pokud jste četli první díly, brzy se v nových výrazech jako „Cauldron, Fae a Siphon“ zorientujete.

Osobně bych dala 4,5 hvězdy, ale vzhledem k tomu, že jsem dala prvnímu dílu (Dvůr trnů a růží, #ACOTAR) plný počet, je to jasná pětka. Vypadá to, že sestra měla pravdu. První díl byl opravdu spíš rozehrávající, takové zahřívací kolo.

Sarah J. Maasová žije v Pensylvánii a miluje Disneyovky a špatnou pop music. Je velkou zbožňovatelkou pohádek, baletu a čaje. Ráda cestuje. Více se o ni můžete dozvědět na www.sarahjmaas.com.