Rok vydání: 2017
Nakladatelství: Jota
Počet stran:
399
Původní název: MAD
Překlad: Jaroslava Novotná

ŠílenáBeth a Alvina jsou jednovaječná dvojčata, ovšem kromě podoby nemohou být rozdílnější. Beth, od dětství vzorná a cílevědomá dívka, se provdala za bohatého italského krasavce a žije na Sicílii ve vile snů. Její život je plný přepychu a blahobytu a není nic, co by si nemohla dopřát. Luxusní bydlení, značkové šaty, drahé šperky. Je to záviděníhodný život.

Alvinin život nestojí za nic. Bydlí v Londýně v levném společném podnájmu a vydělává si prodejem pofidérních inzerátů v bulvárních novinách. Nenávidí svou práci, nenávidí své spolubydlící a dělá vše pro to, aby i oni nenáviděli ji.

Když Beth pozve Alvinu do vily na Sicílii a pošle jí letenku první třídy, Alvie zprvu váhá. Se sestrou opravdu nejsou kamarádky. Lépe řečeno upřímně se nenávidí. Jenže ve chvíli, kdy Alvina dostane výpověď z práce a spolubydlící ji vyhodí z bytu, se představa luxusní dovolené nezdá tak marná.

Ovšem po příjezdu na Sicílii naberou události nečekaný spád. Alvina zjistí, že ji sestra nepozvala na návštěvu jen tak nezištně. Beth osnuje podezřelý plán a Alvina se má stát součástí komplotu jako sestřina dvojnice. Když Alvie okusí život v luxusu, chopí se příležitosti a bez skrupulí začne odstraňovat všechny, kteří jí stojí v cestě.   

Ještě než se dostaneme dál, měli byste vědět jedno: nemám srdce na pravém místě. Ani játra, žaludek a slezinu.

Šílená byla jako závan čerstvého vzduchu. Bylo velice osvěžující číst o hrdince, která není nevinná a dokonalá. Alvina je opravdu šílená. A její vnitřní monology a myšlenkové pochody mě neskutečně bavily. Knihu jsem slupla za den a půl. Nechápu, proč má tak nízké hodnocení na Goodreads nebo Databázi knih. Trochu mi připomíná pohádku O třech přadlenách Karla Jaromíra Erbena. Liduška nic neuměla a byla líná jak veš a k pohádkovému království přišla. Alvina se o svůj žvanec bude muset ještě porvat v dalších dílech.

cc by flickr/VanillaHeart22

cc by flickr/VanillaHeart22

Hned na úvod musím pochválit českou obálku. Na první pohled zaujme, ale není nijak výjimečná. Ovšem po sundání papírového obalu jsem se zamilovala. Kniha samotná má nádherně sladěné barvy – z černobílé vystupují rafinovaně jisté detaily v nádherném odstínu oranžovo-růžové. Stejnou barvou jsou i úvodní listy vazby a mně se to moc líbilo. Vždycky, když jsem knihu brala do rukou nebo pokládala, musela jsem ji chvíli uhranutě pozorovat.

 

„Ty tweetuješ o pornu z pracovního účtu?“
„To byl pracovní účet? Jejej. Blbý, no,“ utrousím.

Autorka této šílené jízdy pracovala nějakou dobu jako módní stylistka. A je to znát. Oblečky, doplňky, světové značky. Vše krásně zabalené do výše popsaného dárkového balení. Kombinace luxusu, šílenosti a chladnokrevnosti (Alvinu fakt nic nerozhází… tedy většinou) mě opravdu dostala. Ale Chloé Espositová neklouže jen po povrchu. Alvinu dokonale rozebere a má perfektně propracovanou její psychologii.

Trochu mě mátl překlad. Jednou se mluvilo o princi Jasoňovi a pak Krasoňovi. Charming je prostě a jednoduše Krasoň. Jinak nemůžu českému vydání upřít zhola nic. Čtení jsem si užila a těším se na druhý díl Bad, který ve světě vyjde v únoru 2018. Doufám, že ho Jota vydá, protože si hodlám počkat.

 

cc by flickr/Luxury Liqueur

cc by flickr/Luxury Liqueur

Doporučuji Šílenou k přečtení, protože jsem si při čtení opravdu odpočinula od reality a užila si záporačku hlavní hrdinku, které, i když je úplně cáklá, musím držet palce. Jinak to nejde.

Chloé Espositová vystudovala angličtinu na Oxfordské univerzitě a pracovala jako konzultantka, učitelka angličtiny na několika prestižních britských soukromých školách a jako módní stylistka. Absolvovala kurzy tvůrčího psaní na Faber Academy a poté vydala svou prvotinu, román Šílená, na níž navázala knihami Bad a Dangerous to Know. Žije v Londýně s manželem a dcerou.

JotaDěkuji nakladatelství Jota za zaslání recenzního výtisku. Pokud vás Šílená zaujala, můžete si ji pořídit na tomto odkazu.