Autor: Fiona Valpy
Rok vydání: 2016
Nakladatelství: Baronet
Počet stran: 224
Originální název:  The French for Love
Překlad: Zuzana Selementová 

Láska po francouzskuGina nejdřív všechno ztratila, aby pak mohla všechno zase najít: lásku, přátele i rodinu… Gina vymění chladnou Anglii za francouzský jih. Začne žít ve starém domě na venkově, zděděném po milované tetě.
Objeví v něm staré tajemství jedné velké lásky, které však hrozí rozbít celý její svět. Jdou vůbec překonat rozdíly mezi britskou a francouzskou náturou a způsobem života? A jak do toho zapadá sexy a záhadný Cédric?

 

„Celia s matkou mě vysadily na začátku cesty a odfrčely po cestě dolů z kopce vstříc ruchu sobotního ranního trhu v Sainte Foy a nepochybně také na kus drbu při kávě na náměstí.“

 

Lahodné jako doušky vynikajícího vína. Asi takhle bych Lásku po francouzsku shrnula. Je to ideální kniha na nedělní odpoledne, dovolenou u moře, na chalupě u rybníka či ve Francii. Fiona Valpy lehce vypráví a popisuje, přidává francouzské výrazy. Ona nebo překladatelka mají úžasnou slovní zásobu. Kniha je plná romantiky, vtipu, dobrého jídla a vína. Vína především. Od pěstování, přes vinobraní až po samotnou výrobu. A pití samozřejmě. 🙂

cc by flickr/ Shelly Prevost

cc by flickr/ Shelly Prevost

Musím pochválit celý redakční tým. Je vidět, že na knize pracovali lidé, kteří rozumí vínu. Nebo jsou velmi pečliví a všechno si nastudovali, protože pokud se ve vyprávění objevilo něco, co neodpovídá našim zeměpisným podmínkám, nebo by mohlo českého čtenáře uvést v omyl, protože se to u nás dělá jinak, ihned to uvedli do poznámky pod čarou a mě tak vzdělali. Například už vím, jaký je rozdíl mezi klaretem a clairetem.

 

„Nejdražší láhev nemusí být nejlepší. Všechno záleží na tom, k čemu ho piješ. K jednoduchému, poctivému jídlu jako tohle se skvěle hodí naše bordeauxská vína.“

 

Gina je správně trhlá. Moc se mi líbil autorčin humor a častokrát jsem se Gině a jejím faux-pas smála nahlas. Cédric a vlastně všichni bratři Thibaultové jsou jedlí. Postavy jsou milé a dialogy reálné. Až na Annie…ta mi přišla poněkud násilná. Romantiky je v knize tak akorát a určitě nečekejte žhavé milostné akce. Jde spíš o nacházení sebe sama, odhalování rodinné historie a nové začátky. A to všechno na pozadí francouzské scenérie.

cc by flickr/ slack12

cc by flickr/ slack12

Během čtení poslední kapitoly jsem se smála nahlas i plakala. Příběh má na pohled krásnou obálku, lehký levandulový buket, je zemitý a zanechává lahodnou chuť. Jako když se napijete dobrého vína. Musíte jej převalovat po jazyku, vychutnávat.

 

Pokud jste romantické duše, máte rádi Francii a víno, pak se jedná přesně o knížku pro vás.

 

cc by Baronet

cc by Baronet

Děkuji nakladatelství Baronet za poskytnutí recenzního výtisku. A vás, milí čtenáři, kniha zaujala, můžete si ji koupit přímo od nakladatele na tomto odkazu.