Rok vydání: 2017
Nakladatelství: Baronet
Počet stran:
375
Původní název: Inferno
Překlad: Zuzana Ľalíková

InfernoSofii se obrátil život vzhůru nohama a nyní je odhodlaná vše napravit. Jenže Nicoli Falcone, na nějž se Sofie snaží zapomenout, se jí nechce vzdát – Sofie však pro útěchu svírá nůž jeho bratra. Křehký mír brzy naruší příchod dalšího mafiánského klanu a Sofie, již její srdce táhne jinam než její krev, se propadá stále hlouběji do temnoty podsvětí…

„V jednu chvíli popíjíš šampaňské na palubě zaoceánského parníku, směješ se tomu, jak jsi bohatá, a v další máš v obličeji zaraženého delfína. Tak to prostě bývá, víš?“

Někdy se povede vydat kniha, u které si říkám: „Ještě jednu kapitolu a pak budu dělat to či ono…“ a než se naděju, jsem na konci… ubrečená, s bušícím srdcem, dohořelou svíčkou a prázdnou sklenkou vína, které mě ani nenapadlo si dolít, protože bych musela příběh odložit. Přečetla jsem druhý díl trilogie Krev za krev na jeden zátah. A mít po ruce třetí díl v půl dvanácté v noci, okamžitě bych se do něj pustila. Do jedné v noci jsem pak čumákovala a vstřebávala dojmy z knihy. (Možná jsem si po dočtení neměla pouštět Save the last dance for me Michaela Bublého, abych vytancovala pocity z knihy… skvěle ke knize sedí, takže si ji můžete pustit ke čtení recenze.) V půl šesté jsem vstala svěží jako rybička a plná energie (stále na vlnách písničky). Některé knihy prostě nabíjejí. Inferno bylo jednoduše tak dobré.

 

Když jsem psala recenzi na Vendetu (zde), věnovala jsem se věku autorky. Ještě jednou ale musím zdůraznit, že je o tři roky mladší než já! A já ji opravdu začínám sledovat, protože její prvotina byla dobrá, ale Inferno je skvělé a své starší sestře natrhává… stránky. Catherine Doyle už během této knihy vyzrála a já se těším na její další kousky a řadím ji mezi sledované a oblíbené autorky. Myslím, že nezůstane u šestnáctiletých hrdinek. Ale zkuste psát o někom pětadvacetiletém, když je vám pětadvacet (nevím, jak dlouho na knize pracovala, ale vyšla v roce 2015). Udělala správně. Na starší hrdinku neměla zkušenosti. A věřte tomu, že i když je Sofii na začátku šestnáct, trilogie chytí za srdce i mnohem starší čtenářky (já jako třicátnice o tom musím něco vědět).

„Chtěl jsem říct,“ na rtech se mu usadil úsměv plný tajemství a nebezpečí, „že záříš jako jiskra, Sofie. Nechci, aby tě někdo sfoukl.“

Catherine opravdu pracuje na svých postavách. Jsou promyšlené, doplňují se a jsou si věrné po celou dobu. Millie je zábavná (takovou nejlepší kamarádku všechny chceme), Falconeové nebezpeční, přemýšlení mafiánů šílené a… *spoiler* Můj čuch mě jako obvykle nezklamal. Já jsem to věděla. Věděla jsem, že Luca není tak nevrlý a úžasný a nebezpečný pro nic za nic. V mém osobním žebříčku přeskakuje Rhysanda (Dvůr trnů a růží). Kde stojí pan Darcy, si musím ještě ujasnit.

cc by flickr/Kevin

cc by flickr/Kevin

Všichni, kteří Krev za krev zavrhují, protože kopíruje Royaly, by si měli uvědomit, že Vendeta vyšla dřív než Papírová princezna. A je mnohem lépe napsaná. Kvalita knih neklesá, naopak zraje jako víno a stupňuje se. Určitě jí dejte šanci. Já odpočítávám dny do vydání posledního dílu – Mafiosy. Držím nám pěsti, aby bylo skutečně v listopadu.

Určitě doporučuji sérii Krev za krav, do níž Inferno patří, k přečtení. Jen si musíte dát pozor, protože já začínám být opravdu ulítlá na italská jména. Řekněte se mnou: „Gianluca, Nicoli, Domenico, …“

Catherine Doyle (* 1990) vyrostla na západě Irska, v současnosti žije v Dublinu. Získala bakalářský titul z psychologie a magisterský titul z vydavatelské činnosti. Je autorkou trilogie Krev za krev, jež je popisována jako Romeo a Julie ve světě Kmotra. Příběh se odehrává v současném Chicagu, kde vyrůstala její matka. Už jako dítě měla Catherine bujnou představivost a pokládá za štěstí, že našla rozumný způsob, jak svou tendenci k vymýšlení příběhů ventilovat. Kromě sledování filmů, běhání a cestování si Catherine dle svých slov ráda dělá legraci ze svých dlouholetých přátel a žije převážně v noci.

Více informací o autorce a jejích knihách najdete na webu catherinedoylebooks.com

cc by Baronet

cc by Baronet

Děkuji nakladatelství Baronet za poskytnutí recenzního výtisku. Pokud vás kniha zaujala, můžete si ji pořídit přímo od nakladatele na tomto odkazu. Doporučuji ale začít prvním dílem trilogie Krav za krev – Vendeta.