Rok vydání: 2017
Nakladatelství: ČAS
Počet stran: 271
Co může workoholičce Lauře zkomplikovat život ještě víc než to, že přijde o práci, a tak už není obávaná šéfová? Zamiluje se. Zpočátku to tak sice nevypadá, protože ten otrava jí už podruhé zablokoval vjezd do domu, ale nakonec se z něj vyklube nový soused. Hodně sexy soused. Následuje pozvánka na večeři, první společný den… a Laura má hlavu v oblacích. Nic ovšem není takové, jak se na první pohled zdá, a řada zdánlivých náhod a propletenců na sebe nedá dlouho čekat.
„Sraz po patnácti letech?!“ zavřeštím tak vyděšeně, jako by mě právě bodnul sršeň. Ne, je naprosto vyloučeno, abych se toho zúčastnila. Když skončila střední, přísahala jsem, že se s těma mrchama už nikdy nesetkám.“
Ze zásady příliš nečtu anotace, protože většinou toho pro mě prozrazují až moc. Když se mi naskytla příležitost přečíst si Lásku k nakousnutí, jejímž autorem byl muž, tak trochu jsem čekala upírský příběh. 🙂 Sekla jsem se. Alexander Stainforth naspal docela slušnou romantiku. U humorných scének jsem se dobře bavila, rozhodně mu musím přiznat čtivost a určitou ladnost psaní. Ovšem pak tu máme nějaká ta „ale“…
Možná nám to s autorem přemýšlí stejně, ale bohužel jsem jaksi viděla za roh. Nejen následující kapitoly, ale celé knihy. Během první kapitoly jsem pochopila celý koncept a dílčí komplikace jsem prohlédla takřka vzápětí po jejich představení. Problém jsem měla také s postavami. Byly jaksi klišé, až nereálně hysterické. Lukáš je největší srab a hysterická baba a já bych ho nechtěla ani za zlaté prase, byť by byl sebekrásnější.
Největší problém jsem měla s posledními cca třemi kapitolami. Konec by potřeboval přepsat. Málem jsem ho nerozdýchala. Autor jako by se úplně odcizil od své cílové skupiny. Jednání postav jako z telenovely, násilná love story Radima, která do příběhu vůbec nepasuje, a představení nejvyšších kvalit Laury spočívající v její postavě, napravení workoholismu, které se událo ani nevím jak, a téměř oslava toho, že se vyhnula mateřství a tak i popis maminek („stádo matek s vytahanými prsy po těhotenství, festovými faldy…nudný život v mateřství s kupou dětí“) se mi opravdu nelíbilo. Možná mě dokonce znechutilo. Já jsem matka na mateřské – nemám vytahaná prsa, ač jsem kojila, a už vůbec nemám nudný život (právě se mi možná plní sny – a to i profesní) a vyhnout se mateřství rozhodně neberu jako výhru.
„Cítím na sobě pohledy všech (teď už) bývalých podřízených. Otočím se k nim, načež rychle skloní hlavy a předstírají práci. Moc dobře jsem ale zahlédla jejich pošklebky.“
Autorovi nemůžu upřít jistý talent. Ale byla jsem celkem v šoku, že se jedná o jeho dvacátou knihu. Pokud bych mu mohla poradit, doporučila bych více se věnovat knihám a nejet jen na kvantitu. Pořádně si to s redaktorem procházet, přepisovat, vracet se na začátek. Myslím si, že by to mohl dotáhnout daleko, ale potřebuje více vykreslit postavy, zamyslet se nad příběhem, aby nebyl prvoplánový… prostě nejet na první dobrou. Chvílemi jsem měla pocit, že čtu scénář k nějaké skvělé komedii, kterou budu jednoho dne milovat, a prakticky ihned na to se příběh zařadil mezi béčkové, možná i céčkové kousky. Je to škoda, protože potenciál tam je. Moc ráda bych si například přečetla, jak se Laura opět postaví na nohy a hledá správnou kombinaci práce a osobního života.
Chválím nakladatelství Čas za obálku a celkovou práci na knize. V příběhu jsem nenašla žádnou hrubku a leckteré nakladatelství by si mohlo vzít z odvedené práce příklad.
Myslím si, že Láska k nakousnutí si své čtenáře najde. Příběh je lehký jako pírko, vhodný na dovolenou, když se vám nechce přemýšlet. Dá se kdykoliv odložit, takže je super i na cestě do práce (pokud neřídíte) a vy nemusíte nadávat, že už jste na místě. Navíc musím připustit, že se s tím autor nemaže a příběh nakonec pěkně odsejpá.
Alexander Stainforth, vlastním jménem David Kaps, roku 1982 v Kladně. Poprvé publikoval roku 2003 (Temný úplněk). Vydal téměř dvacet knih, z nichž je nejúspěšnější série Krásná Karolína z doby Rudolfa II. Rád čte a sleduje filmy, přičemž nepohrdne žádným žánrem.
Děkuji Alexandru Stanforthovi za poskytnutí recenzního výtisku. Pokud vás kniha zaujala, můžete si ji pořídit přímo od nakladatele na tomto odkazu.
Knížka vypadá celkem zábavně, ale slova týkající se maminek ubraly autorovi body (tak mi teda můj život mámy na mateřské nepřipadá vůbec nudný :-)), takže se do ní asi pouštět nebudu.
Mě to tedy vyloženě vytočilo. 😀 Ani se nedivím, ale bohužel to tak cítím…